Dobra wiadomość dla firm: Obniżki interchange już, bez czekania na okres przejściowy

autor: Jacek Uryniuk21.01.2015, 07:21; Aktualizacja: 21.01.2015, 08:09
Dobra informacja dla właścicieli firm przyjmujących płatności kartami: z analizy nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wynika, że już od 29 stycznia przedsiębiorcy będą mogli oszczędzać na obsłudze transakcji bezgotówkowych.

Dobra informacja dla właścicieli firm przyjmujących płatności kartami: z analizy nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wynika, że już od 29 stycznia przedsiębiorcy będą mogli oszczędzać na obsłudze transakcji bezgotówkowych.źródło: ShutterStock

Nowe limity na prowizje od transakcji bezgotówkowych obowiązują od 29 stycznia, niezależnie od umowy

Dobra informacja dla właścicieli firm przyjmujących płatności kartami: z analizy nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wynika, że już od 29 stycznia przedsiębiorcy będą mogli oszczędzać na obsłudze transakcji bezgotówkowych. Zawarty w ustawie trzymiesięczny okres przejściowy na wprowadzenie obniżonej prowizji interchange w praktyce nie będzie funkcjonował.

Interchange to prowizja, jaką właściciele sklepów za pośrednictwem operatorów terminali, czyli agentów rozliczeniowych, odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Obecnie prowizja ta wynosi 0,5 proc. Ale nowelizacja, która wchodzi w życie w przyszły czwartek, obniża ten limit do 0,2–0,3 proc. odpowiednio dla transakcji kartami debetowymi i kredytowymi. Zgodnie z przepisami obniżone stawki mają dotyczyć nowych umów podpisywanych między detalistami a agentami. Na dostosowanie starych kontraktów dostali oni trzy miesiące, czyli do końca kwietnia. Okazuje się jednak, że okres przejściowy nie dotyczy organizacji płatniczych, czyli MasterCarda i Visy.

To oznacza, że obie instytucje lada moment ogłoszą nowe stawki w wysokości 0,2–0,3 proc. Będą one obowiązywać w przypadku wszystkich transakcji, niezależnie od tego, kiedy akceptanci podpisali z agentami rozliczeniowymi umowy. – Przepisy są jednoznaczne: mówią o okresie przejściowym, ale tylko dla dostawców usług płatniczych, czyli w tym przypadku dla agentów rozliczeniowych oraz wydawców kart. Organizacje kartowe takiego okresu nie dostały, w związku z tym od 29 stycznia są zmuszone do stosowania stawek w wysokości 0,2–0,3 proc. dla wszystkich umów, a więc nie tylko nowych, lecz także tych obowiązujących 28 stycznia 2015 roku – uważa Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii dLK Korus Okoń.

W ten sam sposób przepisy o okresie przejściowym interpretuje Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. – Na nasze zlecenie przeprowadzona została analiza prawna przepisów, z której wynika, że agenci rozliczeniowi już od 29 stycznia będą zobligowani stosować nowe, obniżone stawki opłaty interchange, zarówno dla nowych, jak i starych umów – podkreśla prezes FROB. Zastrzega, że nie wszyscy handlowcy przyjmujący płatności kartami z automatu oszczędzą na obsłudze transakcji bezgotówkowych. – Od razu mniej płacić będą ci, którzy opłatę za tę usługę mają sformułowaną w oparciu o schemat „interchange plus marża agenta rozliczeniowego”. W ich wypadku obniżka interchange oznacza spadek kosztów bez konieczności podejmowania jakiegokolwiek działania. W gorszej sytuacji są detaliści, którzy mają stawki bez rozbicia na poszczególne składniki opłaty – zaznacza Robert Łaniewski.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane