statystyki

Dobra wiadomość dla firm: Obniżki interchange już, bez czekania na okres przejściowy

autor: Jacek Uryniuk21.01.2015, 07:21; Aktualizacja: 21.01.2015, 08:09
Dobra informacja dla właścicieli firm przyjmujących płatności kartami: z analizy nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wynika, że już od 29 stycznia przedsiębiorcy będą mogli oszczędzać na obsłudze transakcji bezgotówkowych.

Dobra informacja dla właścicieli firm przyjmujących płatności kartami: z analizy nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wynika, że już od 29 stycznia przedsiębiorcy będą mogli oszczędzać na obsłudze transakcji bezgotówkowych.źródło: ShutterStock

Nowe limity na prowizje od transakcji bezgotówkowych obowiązują od 29 stycznia, niezależnie od umowy

Dobra informacja dla właścicieli firm przyjmujących płatności kartami: z analizy nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wynika, że już od 29 stycznia przedsiębiorcy będą mogli oszczędzać na obsłudze transakcji bezgotówkowych. Zawarty w ustawie trzymiesięczny okres przejściowy na wprowadzenie obniżonej prowizji interchange w praktyce nie będzie funkcjonował.

Interchange to prowizja, jaką właściciele sklepów za pośrednictwem operatorów terminali, czyli agentów rozliczeniowych, odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Obecnie prowizja ta wynosi 0,5 proc. Ale nowelizacja, która wchodzi w życie w przyszły czwartek, obniża ten limit do 0,2–0,3 proc. odpowiednio dla transakcji kartami debetowymi i kredytowymi. Zgodnie z przepisami obniżone stawki mają dotyczyć nowych umów podpisywanych między detalistami a agentami. Na dostosowanie starych kontraktów dostali oni trzy miesiące, czyli do końca kwietnia. Okazuje się jednak, że okres przejściowy nie dotyczy organizacji płatniczych, czyli MasterCarda i Visy.

To oznacza, że obie instytucje lada moment ogłoszą nowe stawki w wysokości 0,2–0,3 proc. Będą one obowiązywać w przypadku wszystkich transakcji, niezależnie od tego, kiedy akceptanci podpisali z agentami rozliczeniowymi umowy. – Przepisy są jednoznaczne: mówią o okresie przejściowym, ale tylko dla dostawców usług płatniczych, czyli w tym przypadku dla agentów rozliczeniowych oraz wydawców kart. Organizacje kartowe takiego okresu nie dostały, w związku z tym od 29 stycznia są zmuszone do stosowania stawek w wysokości 0,2–0,3 proc. dla wszystkich umów, a więc nie tylko nowych, lecz także tych obowiązujących 28 stycznia 2015 roku – uważa Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii dLK Korus Okoń.

W ten sam sposób przepisy o okresie przejściowym interpretuje Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. – Na nasze zlecenie przeprowadzona została analiza prawna przepisów, z której wynika, że agenci rozliczeniowi już od 29 stycznia będą zobligowani stosować nowe, obniżone stawki opłaty interchange, zarówno dla nowych, jak i starych umów – podkreśla prezes FROB. Zastrzega, że nie wszyscy handlowcy przyjmujący płatności kartami z automatu oszczędzą na obsłudze transakcji bezgotówkowych. – Od razu mniej płacić będą ci, którzy opłatę za tę usługę mają sformułowaną w oparciu o schemat „interchange plus marża agenta rozliczeniowego”. W ich wypadku obniżka interchange oznacza spadek kosztów bez konieczności podejmowania jakiegokolwiek działania. W gorszej sytuacji są detaliści, którzy mają stawki bez rozbicia na poszczególne składniki opłaty – zaznacza Robert Łaniewski.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane