statystyki

Banki wiedzą, jak obejść limit na interchange

autor: Jacek Uryniuk12.01.2015, 07:15; Aktualizacja: 12.01.2015, 07:16
Pod koniec stycznia wejdzie w życie opublikowana tuż przed sylwestrem nowelizacja przepisów o usługach płatniczych.

Pod koniec stycznia wejdzie w życie opublikowana tuż przed sylwestrem nowelizacja przepisów o usługach płatniczych.źródło: ShutterStock

Regulacją nie będą objęte np. transakcje za pomocą smartfonów

Pod koniec stycznia wejdzie w życie opublikowana tuż przed sylwestrem nowelizacja przepisów o usługach płatniczych. Wprowadza ona nowy limit na prowizję, którą właściciele sklepów za pośrednictwem operatorów terminali odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami.

Obecnie interchange nie może być wyższa niż 0,5 proc. kwoty transakcji. Nowelizacja obniża ją do 0,2–0,3 proc., odpowiednio dla kart debetowych i kredytowych. Dzięki temu handlowcy oszczędzą na obsłudze kart kilkaset milionów złotych rocznie. O tyle samo zmniejszą się przychody banków, które jednak – jak się dowiedzieliśmy – będą sobie mogły część strat zrekompensować. Dlaczego?

W nowelizacji wprowadzono definicje debetówki i kredytówki. Zabrakło jednak sformułowania mówiącego o tym, że za karty uznaje się także instrumenty podobne do nich, jak jest w obowiązującej jeszcze dziś wersji ustawy. Takimi instrumentami są np. płatności mobilne w tzw. modelu simcentrycznym. W tym wypadku plastikowa karta nie jest potrzebna, bo wszystkie dane potrzebne do transakcji umieszczone są w tzw. bezpiecznym miejscu na karcie SIM telefonu komórkowego. Z kolei w przypadku płatności mobilnych w technologii HCE (niedawno wystartowały w Pekao) numer karty przechowywany jest w chmurze obliczeniowej. Oba instrumenty od strony rozliczeniowej funkcjonują dokładnie tak samo jak karty. Pojawia się jednak wątpliwość, czy ze względu na to, że nie występuje tu plastikowy kartonik, mieszczą się w ustawowej definicji karty.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nikero(2015-01-12 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki sposób na obejście? Najzwyczajniej w świecie gadżeciarze z płacącą komórką Orange lub z PKO nie będą mogli płacić w sklepie osiedlowym (za wysokie opłaty dla sklepikarza) - ale przecież to nie są sklepy dla szpanerów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane