Wdrożenie rekomendacji U może wzmocnić pozycję klientów kupujących produkty bankowe. Ale też zuboży ofertę tych instytucji
Mimo opóźnienia już o kwartał wejścia w życie naszych wytycznych część banków nie zdąży się przygotować i z końcem marca będą musiały wycofać ze sprzedaży swoją ofertę ubezpieczeniową. Rekomendacja U to opracowany przez Komisję Nadzoru Finansowego zbiór zaleceń dla banków sprzedających polisy. Pierwotnie miał zacząć obowiązywać od początku 2015 r., ale KNF uznała argumenty bankowców twierdzących, że potrzebują więcej czasu.
Nadzór liczy, że instytucje finansowe zdołają wdrożyć wytyczne dotyczące bancassurance do końca marca, ale nieoficjalnie bankowcy wątpią, by wszystkim to się udało. Spodziewają się więc, że niektóre banki, aby spełnić wymogi KNF, za kilka tygodni wprowadzą rozwiązanie przejściowe, które będzie polegało na... czasowym wstrzymaniu sprzedaży części produktów. Wrócą z nimi na rynek dopiero po pewnym czasie, gdy zdołają przygotować ofertę spełniającą warunki rekomendacji. Będzie to dotyczyć przede wszystkim grupowych ubezpieczeń sprzedawanych w pakiecie z kartami, rachunkami osobistymi czy kredytami.