Jest szansa na przełamanie duopolu gigantów obsługujących płatności kartowe w Polsce - oceniają eksperci. Krajowa Izba Rozliczeniowa kończy prace nad systemem rozliczeń transakcji kartowych.

Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego Robert Łaniewski podkreśla, że w Polsce może rozwinąć się krajowy operator kart płatniczych. Ponad 95 procent płatności kartowych dokonuje się w granicach Polski. To oznacza, że jest miejsce dla trzeciego, obok Visy i Master Carda, operatora.

Katarzyna Kowalska z firmy SIBS International rozliczającej płatności bezgotówkowe wyjaśnia, że lokalne karty płatnicze sprawdziły się już w kilku europejskich krajach. Działają one między innymi w Niemczech, Francji czy Portugalii. Za ich pomocą można opłacić podatki, mandaty czy przejazd autostradą.

Ostatnie dane NBP dotyczące rynku kartowego pokazują sytuację w drugim kwartale tego roku. Wówczas przy użyciu kart płatniczych przeprowadzono 643,2 miliona transakcji gotówkowych oraz bezgotówkowych. Ich wartość to 116,1 miliardów złotych. Średnio pojedyncza transakcja dokonana kartą była warta około 180 złotych.