Jeśli na naszej liście świątecznych prezentów widnieją jakieś znaki zapytania – przedstawiamy ciekawy pomysł. Są nim karty przedpłacone, które ucieszą zarówno osobę młodą jak i dorosłą. Czym właściwie się charakteryzują, jakich wymagają opłat i jak się ich używa? Sprawdźmy.

Karta przedpłacona, czyli pre-paid, to świetna alternatywa dla pozostałych plastików. Dlaczego? Otóż możemy dokonywać nią płatności na taką kwotę, jaką ją zasilimy, a wszelkie transakcje nie mogą przekroczyć salda na rachunku. Taką kartę możemy „doładować” wielokrotnie, w każdym momencie - przed każdym użyciem, zakupami czy wyjazdem. Na rachunku do karty nie mamy możliwości robienia przelewów, zakładania lokat czy zaciągania kredytów.

Porównanie ponad 50 kredytów gotówkowych. Wybierz najlepszy dla siebie

Karta pre-paid służy jedynie do dokonywania płatności bezgotówkowych, zakupów w Internecie lub do wypłaty środków z bankomatu. Karta nie jest spersonalizowana, co oznacza, że wydawana jest na okaziciela. Warunkiem jej posiadania jest ukończenie 13. roku życia przez osobę, która będzie z niej korzystać. Taka karta jest bezpiecznym środkiem płatności – każda transakcja zabezpieczona jest PIN-em, a niepowiązanie jej z rachunkiem gwarantuje bezpieczeństwo gotówki znajdującej się na koncie. Jest to więc dobry pomysł na świąteczny prezent dla nastolatka. Sprawdźmy, które banki oferują takie właśnie karty!

Karty przedplacone
Lp Bank/nazwa karty Oplata za wydanie karty Oplata za uzytkowanie Oplata za wyplate z bankomatów
1 Bank Millennium Millennium MasterCard Prepaid 15 zl 0 zl / 2zl - bedziemy zwolnieni z oplaty jesli dokonamy przynajmniej jednej transkacji bezgotówkowej w miesiacu Millennium - 0 zl, Cash4you i BZ WBK - 1 zl, pozostale - 5 zl
2 Bank Zachodni WBK Karta z doladowaniem Premium 15 zl 0,99 zl 5 zl w Polsce, 10 zl za granica
3 BNP Paribas Bank Polska BNP Paribas MasterCard 25 zl 0 zl 5% min. 5 zl
4 ING Bank Slaski Karta Maestro Przedplacona 15 zl - standardowa, 20 zl - z indywidualnym wizerunkiem i z nadrukiem imienia i nazwiska, 0 zl - w przypadku, gdy zakup karty jest równoczesny ze zlozeniem wniosku o pozyczke w ING Banku Slaskim 0 zl ING - 0 zl
5 Bank Pekao SA MasterCard PrePaid 20 zl 0 zl / 1 zl - bedziemy zwolnieni z oplaty pod warunkiem dokonania transkacji bezgotówkowej lub dokonania wplaty raz na pól roku 5 zl w Polsce, 10 zl za granica
6 PKO Bank Polski PKO Junior MasterCard 15 zl - karta SIM bez gadzetu zblizeniowego, 30,00- karta SIM z gadzetem zblizeniowym w ksztalcie prostokata, 50,00 - karta SIM z gadzetem zblizeniowym w ksztalcie zyrafki 0 zl PKO BP - 0zl, pozostale 5 zl, za granica 10 zl
Zródlo: TotalMoney.pl

W ofercie Banku Pekao SA znajduje się karta MasterCard PrePaid. Wydanie takiej karty wiąże się z kosztem 20 zł, a za jej użytkowanie zapłacimy 1 zł. Z opłaty tej będziemy zwolnieni pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowej lub dokonania wpłaty raz na pół roku. W każdej chwili możemy sprawdzić stan środków na karcie w bankomatach Pekao SA oraz Euronet, w serwisie internetowym, na infolinii lub wysyłając SMS.

Po zasileniu przelewem karty Millennium MasterCard Prepaid Banku Millennium można płacić zbliżeniowo za zakupy w Polsce i za granicą. Wypłaty z bankomatów Millennium są bezpłatne, za korzystanie z bankomatów sieci Cash4you i BZ WBK zapłacimy 1 zł, a z pozostałych 5 zł za każdą wypłatę. Wydanie takiej karty wyniesie nas 15 zł. Płacąc nią w sklepach i punktach usługowych można korzystać z atrakcyjnych zniżek. Takich miejsc jest już blisko 1 000.

Pionier kart przedpłaconych ING Bank Śląski (był jednym z pierwszych banków w Polsce i w Europie, który wprowadził je na rynek) oferuje dwa rodzaje indywidualnych plastików: Kartę Maestro przedpłaconą oraz K@artę Wirtualną ING Visa. Ta pierwsza, hybrydowa karta płatnicza, służy do płatności w sklepach tradycyjnych. Za jej użytkowanie nic nie płacimy. Wypłaty gotówki możliwe są w 770 bankomatach ING lub w punktach handlowo-usługowych z logo Maestro Cashback. Korzystając z karty zbiera się punkty, które dają szansę na zakup produktów w programie lojalnościowym dla kientów ING „Bankujesz-zyskujesz”. Istnieje możliwość zamówienia karty z indywidualnym wizerunkiem. K@rta wirtualna ING Visa to, jak ogłasza bank, najbardziej internetowa karta na rynku. Jest pierwszą w Polsce 100% wirtualną kartą – nie posiada fizycznego plastiku. Dzięki niej możemy płacić za zakupy internetowe, drogą pocztową oraz przez telefon. Użytkowanie karty nie wymaga żadnych opłat.

Ten nowoczesny instrument płatniczy dostępny jest też w ofercie BNP Paribas. MasterCard umożliwia wypłaty z bankomatów na całym świecie (prowizja 3% min. 5 zł), oraz płatności zbliżeniowe dzięki technologii PayPass. Taka karta kosztować nas będzie 25 zł, a korzystanie z niej 0 zł. Informacje o dokonanych transakcjach dostępne są dzięki internetowemu systemowi Pl@net oraz Centrum Telefonicznemu. Każdy może indywidualnie ustalić limity transakcji na swojej karcie.

W Banku Zachodnim WBK możemy zakupić Kartę prepaid z doładowaniem Premium. Ta elektroniczna portmonetka jest oryginalnym pomysłem na prezent – poprzez swoją grafikę nawiązuje do różnych okazji. Wybór należy do klienta. Płacąc tą kartą zyskujemy rabaty w ponad 200 internetowych sklepach. W każdym bankomacie można wydrukować zestawienie 10 ostatnich transakcji. Dostępne środki i historię płatności można również sprawdzić wysyłając SMS, dzwoniąc na infolinię lub w serwisie internetowym. Koszt wydania karty równy jest 20 zł, a za wypłatę z bankomatu zapłacimy 5 zł.

Karty przedpłacone oferowane przez PKO Bank Polski spodobają się każdemu maluchowi. Dostępne są w ramach programu PKO Junior i przeznaczone dla dzieci poniżej 13.roku życiu. Ich niebanalny wygląd z pewnością zachwyci malców. Karty mają wizerunki kultowych postaci z seriali animowanych Cartoon Network. Widnieje na nich Johnny Bravo, Dexter, Atomówki oraz Ben10. To pierwszy taki produkt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Karty PKO Banku Polskiego umożliwiają dokonywanie płatności na całym świecie, w Internecie oraz wypłaty z bankomatów. Ponad 3 000 bankomatów PKO BP jest dostosowanych dla dzieci pod względem języka i wyglądu – maszyna automatycznie rozpoznaje dziecięcą kartę. Plastiki są wydawane we współpracy z MasterCard. Poprzez Aplikację Rodzice w serwisie iPKO, dorosły ma pełny wgląd i kontrolę nad płatnościami dokonywanymi przez dziecko.

Szukasz kredytu? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy

Karty pre-paid działają dokładnie tak samo jak doładowania telefonów komórkowych. Możemy je zasilić wielokrotnie, w dowolnym momencie, wybraną przez nas kwotą pieniędzy. Właściwie jedynym ograniczeniem jest termin jej ważności – nie musimy się jednak zbyt martwić, bo minimalny okres to 2 lata. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności posiadania konta. Możemy więc sprawić taki plastik naszemu dziecku. Będziemy mogli kontrolować jego wydatki i w razie potrzeby – zrobić błyskawiczny przelew internetowy. Dodatkowo w niektórych bankach możemy wybrać grafikę, wzór czy napis na naszej karcie, co sprawi, że będzie ona wyjątkowa i na pewno ucieszy naszą pociechę.