Reklama
Podobne zasady księgowania przelewów wewnętrznych obowiązują w Banku BPH oraz w Raiffeisen Polbanku. W pierwszym z nich realizacja transakcji odbywa się w dni robocze w godzinach 7–21. Natomiast w Raiffeisen Polbanku klienci nie mogą liczyć na księgowanie przelewów wewnętrznych w nocy w tygodniu, ale w weekendy system pracuje. – W soboty i niedziele przelewy realizowane są online, z tym że z poniedziałkową datą księgowania – mówi Marcin Jedliński, rzecznik banku.

Reklama
W pozostałych instytucjach przerwy w księgowaniu transakcji są dużo krótsze lub nie ma ich wcale. Na przykład w BGŻ trwają dwie godziny. – Elektroniczne zlecenia wewnętrzne składane w godzinach między północą a godziną 22 realizowane są w trybie online. Natomiast zlecenia składane pomiędzy godziną 22 a północą rozliczane są po godzinie 0.00 z datą nowego dnia – powiedziano nam w biurze prasowym BGŻ.
Charakterystyczne zasady rozliczania transakcji wewnętrznych obowiązują w mBanku. Tutaj przelewy między rachunkami w mBanku oraz byłego MultiBanku są realizowane na bieżąco. Natomiast transakcje między rachunkami w byłym BRE, a więc prowadzonymi dla większych firm, odbywają się tylko w godzinach między 7 a 19.
Z kolei w ING Banku Śląskim przelewy wewnętrzne realizowane są w czasie rzeczywistym przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. – W przypadku zleceń złożonych do realizacji po godzinie 20 oraz w soboty, niedziele i święta środki są udostępniane natychmiast, ale zlecenie jest księgowane w najbliższym dniu roboczym z datą realizacji zgodną z dyspozycją klienta – tłumaczy Miłosz Gromski z ING.
W pozostałych instytucjach księgowanie transakcji wewnętrznych odbywa się przez całą dobę i cały rok (nie licząc przerw technologicznych potrzebnych do konserwacji i modernizacji systemu).