Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Z tej okazji eksperci dokonali charakterystyki Polaka w świecie finansów. Nie wypada ona najlepiej: zaciągamy zbyt wiele długów, nie czytamy umów, a wiedzę ekonomiczną uznajemy za zbyteczną i nudną.

Jednym z największych problemów Polaków jest zadłużanie się ponad stan. Dlatego aż jedna czwarta Polaków raz na jakiś czas bywa niewypłacalna. Jednak tylko 2 procent społeczeństwa nie spłaca regularnie przynajmniej części swoich zobowiązań.

Piętą achillesową Polaków jest planowanie wydatków - robi to tylko 3 procent Polaków. W rezultacie, kiedy pojawiają się zobowiązania, wiele osób musi się zadłużać.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że zbyt wiele osób decyduje się na pożyczanie pieniędzy tylko po to, żeby sfinansować swoje przyjemności. Ekspert podkreśla, że droga do kłopotów ekonomicznych jest bardzo prosta - ludzie wydają więcej niż zarabiają. Zamiast wydawać pieniądze bez zastanowienia, warto trochę odłożyć, żeby mieć oszczędności na tak zwaną czarną godzinę - radzi Paweł Cymcyk.

Żeby lepiej radzić sobie z finansami musielibyśmy zmienić swoje nawyki. Konieczne byłoby też poszerzenie naszej wiedzy ekonomicznej, bo z tym jest kiepsko. Polacy nie ufają ekspertom i uważają, że wiedza z zakresu finansów jest nudna - podkreśla Norbert Konarzewski.

NBP ostrzega także przed nieczytaniem mów. Jest to zwyczaj wielu Polaków, a skutki bywają opłakane.

Przemysław Kuk z NBP podkreśla, że kiedy już musimy wziąć kredyt lub pożyczkę, trzeba koniecznie zapoznać się z warunkami umowy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że roczna stopa oprocentowania może wynieść nawet kilkaset procent. Przemysław Kuk przypomina, że zdarzały się w Polsce przypadki, kiedy niewielki kredyt zaciągnięty na zakup komputera na komunię, kończył się pętlą zadłużenia i licytacją mieszkania.

Umowy bywają napisane w sposób trudny do zrozumienia. Dlatego nie bójmy się pytać - podkreśla ekspert. Każdą wątpliwość warto skonsultować ze znajomym, który się lepiej orientuje w kwestiach finansowych, albo z niezależnym ekspertem.

Przed zaciągnięciem pożyczki trzeba spytać o Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to informacja, która powie nam, jaki jest prawdziwy roczny koszt kredytu.
Narodowy Bank Polski jest jednym z organizatorów kampanii "Nie daj się nabrać, sprawdź zanim podpiszesz". Więcej porad można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.zanim-podpiszesz.pl