W maju tego roku sieć bankomatów Euronet zaczęła testy nowej usługi – wypłaty gotówki w euro. Na początek można było z niej skorzystać w wybranych bankomatach w Warszawie, ale jej zasięg systematycznie się zwiększa. Docelowo euro będzie można wypłacić z bankomatów we wszystkich większych miastach w Polsce i w punktach tranzytowych. Czy Euronet zaproponuje lepsze kursy wymiany niż banki, kantory i kantory internetowe?

Większość osób wyjeżdżających za granicę (turystycznie czy służbowo) zabiera za sobą waluty, które są powszechnie akceptowane praktycznie w każdym zakątku świata – dolary USA lub euro. Dlaczego? Między innymi dlatego, że niektórych walut (np. tunezyjskich dinarów) nie sposób kupić w polskich kantorach, a jeżeli nawet można, to nie są dostępne w każdym kantorze, a co za tym idzie, ich kupno jest problematyczne. Od niedawna osoba, która wyjeżdża do jednego z krajów należących do strefy euro, lub kupująca euro w celu wymiany na lokalną walutę, może kupić europejską walutę nie tylko w kantorze „fizycznym” (jak kto woli: w „stacjonarnym”), w kasie banku czy w kantorze internetowym, ale także w bankomacie. W bankomacie należącym do sieci Euronet.

Porównaj oferty online i znajdź najlepsze dla siebie konto osobiste

Jak wypłacić euro z bankomatu?

Bankomaty Euronetu wypłacają w tej chwili wyłącznie banknoty o nominale 50 euro. Minimalna wypłata to właśnie 50 euro, a maksymalnie – jednorazowo – możemy „wyciągnąć” 2000 euro. Oznacza to, że zasady zaproponowane przez Euronet są – przynajmniej na razie – mniej elastyczne niż te w „fizycznych” kantorach, gdzie można poprosić o różne nominały i nie ma górnych limitów transakcji.

Do wypłaty w euro nie jest potrzebna specjalna karta płatnicza czy konto walutowe. Operację możemy wykonać za pomocą każdej karty bankomatowej wydanej do dowolnego konta osobistego. Ważne jest to, że karta musi być wydana w Polsce i rozliczana w PLN. Zgodnie z regulaminem osoba wypłacająca euro nie jest obciążana żadnymi dodatkowymi kosztami z tego tytułu.

W jaki sposób Euronet zarabia na tej usłudze? Zarabia w podobny sposób jak kantor – zysk bierze się z różnicy między kursem kupna i sprzedaży. Sieć kupuje walutę taniej i sprzedaje każde euro o kilka groszy drożej.

W którym bankomacie wypłacę euro?

Bankomaty, w których można wypłacić euro oznakowane są symbolem „Tu wypłacisz €uro”. „Obecnie na terenie Warszawy usługę „Wypłata Euro” oferujemy w 220 bankomatach. Jeszcze pod koniec tego roku nowa usługa dostępna będzie w kolejnych 400 maszynach na terenie kraju” – mówi Paweł Trocki, Senior Sales Manager w Euronet Polska. Dodać trzeba, że bankomaty, z których można wypłacić euro znajdują się m.in. w centrach handlowych czy na dworcu Warszawa Centralna.

Jaki jest kurs euro w bankomatach Euronet?

Zapytaliśmy o to Pawła Trockiego z Euronet Polska: „Kurs po jakim można wypłacić EUR z bankomatów Euronet ustalany jest w oparciu o aktualne notowania EUR/PLN na rynku międzybankowym i aktualizowany jest na bieżąco. Informacja na temat kursu dostępna jest w bankomatach świadczących usługę. Aby poznać kurs EUR należy użyć dedykowanego przycisku na ekranie powitalnym ‘‘Sprawdź kurs Euro” (dolny lewy przycisk). Kurs wyświetlany jest również podczas zawierania transakcji oraz drukowany na potwierdzeniu transakcji. Warto podkreślić, że za sprawdzenie kursu w bankomacie Euronet nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.”

Postanowiliśmy sprawdzić, jak – mówiąc kolokwialnie – wypada Euronet w porównaniu do kantorów internetowych, „stacjonarnych” i kas bankowych. Niespodzianką nie było to, że najtaniej możemy kupić euro w kantorach internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to transakcja bezgotówkowa. Jeśli chcemy potem wypłacić pieniądze, musimy odwiedzić oddział banku prowadzącego nasze konto walutowe lub wypłacić euro w bankomatach za granicą za pomocą karty płatniczej powiązanej z kontem walutowym. Dzięki przeniesieniu operacji do globalnej sieci kantory internetowe są w stanie zaproponować znacznie niższe kursy wymiany niż zwykłe kantory i banki. Kurs po jakim euro można kupić w bankomatach Euronetu, plasuje tę firmę na drugim miejscu w stawce. Sieć bankomatów może zaoszczędzić dzięki automatyzacji procesu wymiany, ale ponosi koszty dostarczania i zabezpieczania waluty. To oznacza, że może zaproponować kursy niższe niż większość tradycyjnych kantorów, ale wyższe niż większość kantorów internetowych. Stawkę zamykają – co nie powinno być zaskoczeniem – banki.

Porównanie kursu sprzedaży euro w bankomatach Euronetu, kantorach (interntowych i "stacjonarnych") oraz w kasach banków 1)
Miejsce zakupu Kurs sprzedaży Różnica 2)
Średni kurs NBP 4,2110 zł
Cinkciarz.pl 4,2236 zł 0,0126 zł
Bankomat Euronet 4,2254 zł 0,0144 zł
InternetowyKantor.pl 4,2255 zł 0,0145 zł
Kantor "stacjonarny" Diament w Warszawie 4,2400 zł 0,0290 zł
Kantor "stacjonarny" Solec w Warszawie 4,2600 zł 0,0490 zł
Bank Zachodni WBK 4,3322 zł 0,1212 zł
PKO Bank Polski 4,3408 zł 0,1298 zł
Źródło: TotalMoney.pl 1) Stan na 13 września 2013 r., godz. 12:15 2) Kurs średni NBP - kurs sprzedaży

Sprawdziliśmy też ile konkretnie będzie kosztowało kupno euro w bankomacie Euronetu. Założyliśmy, że nasz potencjalny klient chce kupić 200 EUR. Również i w tym przypadku Euronet znajduje się na drugiej pozycji – po internetowym kantorze Cinkciarz.pl.

Porównanie kosztu kupna 200 euro w bankomatach Euronetu, kantorach (internetowych i "stacjonarnych") oraz w kasach banków
Miejsce zakupu Kurs sprzedaży 1) Koszt kupna 200 EUR Różnica 2)
Cinkciarz.pl 4,2236 zł 844,72 zł -0,36 zł
Bankomat Euronet 4,2254 zł 845,08 zł
InternetowyKantor.pl 4,2255 zł 845,10 zł 0,02 zł
Kantor "stacjonarny" Diament w Warszawie 4,2400 zł 848,00 zł 2,92 zł
Kantor "stacjonarny" Solec w Warszawie 4,2600 zł 852,00 zł 6,92 zł
Bank Zachodni WBK 4,3322 zł 866,44 zł 21,36 zł
PKO Bank Polski 4,3408 zł 868,14 zł 23,08 zł
Źródło: TotalMoney.pl 1) Stan na 13 września 2013 r., godz. 12:15 2) W odniesieniu do kosztu kupna w bankomacie Euronetu

Czy warto wymienić euro w bankomacie Euronet?

Nowa usługa Euronetu to interesujący kompromis między bezgotówkową wymianą waluty w kantorze internetowym, najtańszą na rynku, ale wymagającą dodatkowego wysiłku (przelewy, konto walutowe, wizyta w oddziale banku, itp.) a wymianą w tradycyjnym kantorze, gdzie stawki muszą być trochę wyższe ze względu na koszty prowadzenia działalności.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj i wybierz najlepsze

Zaletą zakupu euro w sieci Euronetu jest na pewno prostota i wygoda tej usługi. Większość z nas doskonale wie, jak korzystać z bankomatów i robi to na co dzień. Wypłacanie innej waluty niż złotówki może być więc dla klientów naturalne i intuicyjne. Na dodatek Euronet proponuje obecnie naprawdę atrakcyjne kursy wymiany.