Mieszkańcy Wrocławia mogą już korzystać z opłatomatów – urządzeń samoobsługowych znajdujących się w siedzibie Urzędu Miasta. Dzięki nim mogą zapłacić podatek czy wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy lub dowodu osobistego. Transakcje są możliwe zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. To kolejni po Chorzowie mieszkańcy, którzy mogą skorzystać z tego typu ułatwień

– Jest to nowatorskie rozwiązanie, którym dysponuje niewiele banków. PKO Bank Polski jako pierwszy na rynku wprowadził opłatomat umożliwiający dokonywanie płatności kartą płatniczą. Liczymy, że niniejsze rozwiązanie spotka się z zainteresowaniem jednostek samorządowych, ponieważ z powodzeniem może przyczynić się do sprawniejszej obsługi mieszkańców, jednocześnie kreując wizerunek nowoczesnego i przyjaznego urzędu – mówi Konrad Grajeta, dyrektor Departamentu Produktów Zarządzania Środkami Finansowymi.

Trzy urządzenia, od 24 kwietnia br., dostępne są w Centrach Obsługi Mieszkańców we Wrocławiu na pl. Nowy Targ 1-8, ul. G. Zapolskiej 4 oraz al. Kromera 44. Dzięki nim mieszkańcy mogą opłacić podatki (decyzja podatkowa musi zawierać kod dwuwymiarowy 2D, opłatę można dokonać tylko poprzez zeskanowanie decyzji przy pomocy skanera kodów na urządzeniu), zapłacić za rejestrację samochodu oraz prawo jazdy, w tym pozwolenie na kierowanie tramwajem, za informację adresową oraz wnieść opłatę skarbową.
Obsługa urządzenia jest bardzo przyjazna dla użytkownika, co zapewnia intuicyjny interfejs i czytelna grafika. Płatności można dokonać za pomocą kart płatniczych systemów Visa i Mastercard oraz gotówką. Korzystanie z opłatomatu nie wiąże się z żadnymi prowizjami ani opłatami. Po zakończeniu transakcji klient otrzyma potwierdzenie.

PKO Bank Polski jest również ważnym partnerem biznesowym dla przedsiębiorców działających we Wrocławiu. Pod koniec kwietnia Bank udzielił 27,6 mln zł kredytów Wrocławskiemu Parkowi Technologicznemu. Środki te zostaną przeznaczone na finansowanie i refinansowanie nakładów inwestycyjnych związanych z utworzeniem Wrocławskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego na bazie majątku pozostałego po dawnej Państwowej Fabryce Wagonów PAFAWAG we Wrocławiu. Wrocławski Park Technologiczny od 15 lat podejmuje działania w celu tworzenia warunków dla rozwoju przemysłu opartego na wysokich technologiach, jest jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie i kompetencyjnie Parków w Polsce.

To nie pierwsze opłatomaty w Polsce. ING Bank Śląski podobne uruchomiło w Urzędzie Miasta Chorzów

Uroczyste odsłonięcie pierwszej, pilotażowej maszyny odbyło się 7 stycznia br., w Urzędzie Miasta Chorzów.

Opłatomat ING Banku Śląskiego to kasa automatyczna oferowana Jednostkom Samorządu Terytorialnego do obsługi części standardowych transakcji kasowych - na początek najpopularniejszych płatności komunikacyjnych, a od marca 2013 roku również pozostałych opłat w oparciu o kody wielowymiarowe. To nowatorskie i zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które zmniejszy pracochłonność pracowników urzędu, a tym samym przyspieszy obsługę klientów. Pierwsi z takiego udogodnienia mogą korzystać mieszkańcy Chorzowa. W niedługim czasie planujemy kolejne wdrożenia – powiedział Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego odpowiedzialny za segment klientów korporacyjnych.

Opłatomat umożliwia klientom samodzielne dokonanie opłaty, poprzez wybór rodzaju płatności za pośrednictwem ekranu dotykowego. Opłaty mogą być realizowane zarówno przez osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze. Identyfikacja następuje w poniższy sposób:

osoba fizyczna – podanie indywidualnego numeru PESEL (zeskanowanie dowodu osobistego i podanie brakujących pięciu cyfr na klawiaturze ekranowej) oraz podanie dodatkowego komentarza, np. nr VIN (numer nadwozia);

osoba prawna – podanie dwóch indywidualnych numerów: NIP oraz numer PESEL osoby wpłacającej (zeskanowanie dowodu osobistego i podanie brakujących p