Nie lubisz nosić ze sobą gotówki, a jednocześnie boisz się utraty karty debetowej? Skorzystaj z karty przedpłaconej. Możesz „naładować” ją potrzebną aktualnie kwotą, a niewykorzystane pieniądze przelać z powrotem na konto osobiste.

Wybierając się np. z rodziną czy znajomymi na narty chcielibyśmy się czuć bezpiecznie. Także pod względem finansowym. Pobyt w górach wiąże się z wydatkami: trzeba opłacić kwaterę, wykupić ski-pass, kupić paliwo do samochodu, czy w końcu coś zjeść i wypić (choćby słynną „herbatę z prądem”).

Za część z tych wydatków możemy zapłacić w sposób tradycyjny – gotówką, kartą debetową czy kredytową. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy – z różnych przyczyn – nie chcemy brać ze sobą portfela? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem wydaje się być karta przedpłacona. „Ładujemy” ją kwotą, jaka może być nam danego dnia potrzebna. I już… Tak samo możemy postąpić wysyłając dziecko np. na zimowisko. Kieszonkowe na czas pobytu możemy dać latorośli w formie „plastikowej”. A w przypadku sygnału „kochane pieniążki przyślijcie rodzice”, po prostu siadamy do komputera i po chwili pieniądze wysyłamy.

Zakupy dzisiaj, płatność za 2 miesiące. Wybierz kartę kredytową

TotalMoney.pl postanowił sprawdzić, czym w ogóle jest karta przedpłacona, które banki taki produkt oferują, jakie są korzyści wynikające z tej propozycji oraz jej potencjalne słabsze strony. Zapraszamy do lektury.

Karta pre-paid – z czym to się je?

Termin pre-paid nie jest dla nas określeniem zupełnie nowym czy nieznanym. Zdążyliśmy się z nim osłuchać w przypadku telefonii komórkowej, gdzie mechanizm ten działa w sposób niemal identyczny jak w przypadku bankowej karty przedpłaconej. Kupujemy kartę, „ładujemy” ją odpowiednią kwotą pieniędzy, korzystamy, a środki się skończą, to doładowujemy. Ot i cała filozofia…

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jedną z ważniejszych zalet kart przedpłaconych jest to, że po to by cieszyć się korzyściami z niej wynikającymi nie trzeba posiadać konta osobistego w banku – wydawcy karty! Kupując kartę przedpłaconą otrzymujemy dostęp do powiązanego z nią konta, na które wpłacamy pieniądze, a po zaksięgowaniu wpłaty możemy cieszyć się swobodnym i nieograniczonym dostępem do gotówki.

Warte odnotowania jest także to, że łatwiej, np. wskutek kradzieży, jest stracić środki, które mamy przy sobie w formie gotówkowej, niż to, że osobie niepowołanej wpadnie w ręce PIN do naszej karty. W przypadku utraty karty przedpłaconej zagrożona jest tylko ta kwota, którą na kartę „załadowaliśmy”. Jeżeli w miarę szybko zorientujemy się, że utraciliśmy nasz „plastik”, możemy pieniądze znajdujące się na niej wycofać, a osoba, która (mniej lub bardziej legalnie) weszła w jej posiadanie będzie jej mogła użyć co najwyżej do skrobania szyb w samochodzie…

Karta przedpłacona ma jeszcze jedną, dość istotną, zaletę – mianowicie na związanym z nią rachunku odnotowywane są wszystkie transakcje, których dokonaliśmy za jej pośrednictwem. Jest to dla nas pewnego rodzaju kompendium wiedzy na temat tego ile, gdzie oraz z jaką częstotliwością my sami, nasi najbliżsi albo dzieci wydają pieniądze.

Kto i gdzie wydaje karty pre-paid w Polsce

Niestety wciąż nie wszystkie banki działające w Polsce mają w swojej ofercie karty przedpłacone. Tego typu produkty oferują m.in. Bank Pekao, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK czy też BNP Paribas Bank Polska.Koszty związane z wydaniem karty są w większości przypadków zbliżone i wynoszą około 15-25 zł. Dodatkowo zaś możemy zostać obciążeni opłatą miesięczna w sytuacji, gdy nie dokonamy żadnej transakcji przy użyciu karty.

Trzeba jednocześnie wspomnieć o niedogodnościach oraz utrudnieniach wiążących się z kartami przedpłaconymi. Najczęściej sieć bezprowizyjnych bankomatów jest ograniczona i często składają się na nią jedynie urządzenia należące do banku – wydawcy karty. Rozczarowanie czeka także te osoby, które sądzą, że karta ta jest dostępna natychmiast , od ręki. W niektórych przypadkach trzeba się na taką kartę „zapisać” – dopiero wówczas zostanie ona przygotowana i przesłana klientowi.
Generalnie jednak rzecz ujmując karty przedpłacone (pre-paid) są świetnym rozwiązaniem do nauki bankowania w praktyce. Z drugiej zaś strony karta ta umożliwia bezpieczne przechowywanie gotówki np. podczas ferii zimowych w górach czy też letniego wypoczynku na plaży – bezpieczeństwo naszych środków jest w takiej sytuacji niewspółmiernie wyższe przy posiadaniu karty przedpłaconej.

Warunki wydawania i użytkowania kart przedpłaconych
Bank Nazwa karty Opłata za wydanie karty Opłata za użytkowanie karty Opłata za wypłatę z bankomatu: własnego "obcego" Inne koszty
Bank Millennium Millennium MasterCard Prepaid 15 zł 0 zł/ 2 zł1) 0 zł 1 zł/ 5 zł2) 2,99 zł - mies. opłata za nieobowiązkowy pakiet ubezpieczeń Bezpieczna Karta
Bank Pekao MasterCard Woodstock/MasterCard Prepaid Standard 10/ 20 zł3) 1 zł4) 5 zł5) 12 zł - wykup środków Sprawdzenie wysokości dostępnych środków: - przez SMS - 0,2 zł - w bankomacie - 3 zł Sprawdzenie historii operacji na rachunku karty w bankomacie - 3 zł
Bank Zachodni WBK m.in. Karta zbliżeniowa MasterCard PayPass, Karta dla kobiet, karta wakacyjna, karta Kresy-Syberia, karta na ślub 15 zł/ 65 zł6) 0 zł 5 zł5) Sprawdzenie dostępnych środków w bankomatach sieci BZWBK24 - 2 zł Generowanie w bankomatach sieci BZWBK24 listy 10 ostatnich transakcji - 3 zł Wykup pieniądza elektronicznego/Wypłata niewykorzystanych środków po rozwiązaniu/wygaśnięciu Umowy - 12,9 zł
BNP Paribas Bank Polska MasterCard Standard Roczna opłata za wydanie i użytkowanie karty - 25 zł 0 zł/ 3% min. 5 zł7) -
1) 0 zł, jeśli w ciągu m-ca kalendarzowego zostanie dokonana kartą i zaksięgowana co najmniej jedna transakcja bezgotówkowa 2) 1 zł - bankomaty BZ WBK i Cash4You; 5 zł - pozostałe bankomaty w Polsce 3) 10 zł - opłata za kartę MasterCard Woodstock, 20 zł - opłata za kartę MasterCard PrePaid Standard. Do tych opłat trzeba doliczyć 10,00 zł za pakowanie i koszty przesyłki 4) Opłata nie jest pobierana w przypadku dokonania wpłaty na rachunek karty lub transakcji bezgotówkowej przynajmniej raz na 6 m-cy. 5) Wypłata gotówki w bankomatach i terminalach na terenie Polski 6) 65 zł - opłata za kartę Kresy-Syberia składa się z 15 zł opłaty za kartę i 50 zł - wartość karty 7) 0 zł - wypłaty z bankomatów BNP i Euronet Źródło: banki i TotalMoney.pl

Jesteśmy przekonani, że karty pre-paid mają przed sobą przyszłość. Czekamy jednak niecierpliwie na tzw. wisienki w torcie, czyli specjalne pakiety assistance, nagrody gwarantowane za sam fakt nabycia karty, czy też na mechanizmy umożliwiające doładowania ekstra od banku pod warunkiem zachowania pewnej transakcyjności na „plastiku”.

Wyszukaj on-line kartę kredytową dla siebie

Niezmiernie ważne jest również to, że taka karta przedpłacona łączy w sobie funkcjonalności karty bankomatowej i rachunku osobistego. Zatem przy zachowaniu odpowiedniej aktywności na karcie możemy dodatkowo ograniczyć związane z prowadzeniem rachunku formalności. Z całą jednak pewnością i mocą przekonania polecamy tego rodzaju narzędzie płatnicze.