Wprowadzenie do automatów nominałów niższych niż 50 zł to dla operatorów maszyn sposób na wzrost przychodów z prowizji. Coraz więcej bankomatów należących do niezależnych sieci pozwala na wypłaty banknotów 10- i 20-złotowych.
– W około połowie z naszych 900 maszyn można realizować transakcje banknotami 20-złotowymi – mówi Michał Bagiński, rzecznik firmy eCard. W części swoich urządzeń możliwość taką wprowadził także Euronet, właściciel największej sieci bankomatów w Polsce. Wypłaty małymi nominałami można realizować również we wszystkich bankomatach Planet Cash for You.
Dlaczego firmom tym zależy na drobniejszych transakcjach? Wynagrodzenie, jakie otrzymują od banków, jest uzależnione od liczby transakcji, a nie ich wartości. Im więcej transakcji, nawet o małych nominałach, tym większe przychody operatorów bankomatów. Starania o wzrost liczby operacji stały się jeszcze ważniejsze, gdy organizacje płatnicze Visa i MasterCard obniżyły prowizje dla operatorów bankomatów z ponad 3 zł do 1,2–1,3 zł od każdej transakcji.