Nowy rok często wiąże się z noworocznymi postanowieniami. To dobry czas, na to żeby zacząć odkładać choć drobne kwoty co miesiąc. Wielu Polaków zamierza to robić w 2013 roku. Gdzie więc warto ulokować nasze oszczędności, by przyniosły nam zysk?

Polacy na starcie nowego roku często postanawiają regularnie oszczędzać. Jednak samo postanowienie to jeszcze nie wszystko. Żebyśmy mogli faktycznie trzymać się tej decyzji, warto ustalić, jaką sumę miesięcznie jesteśmy w stanie odłożyć i przelewać ją na konto oszczędnościowe zaraz po wypłacie.

Pułapką jest podbieranie pieniędzy z konta oszczędnościowego w razie potrzeby, gdyż w ten sposób łatwo można opróżnić je całkowicie. Ważne jest także, by wyznaczyć sobie konkretny cel: uzbieranie 3000 zł na wakacyjny wyjazd, zaoszczędzenie 30 000 zł na nowy samochód czy też zebranie 100 000 zł, by w przyszłości pomóc dzieciom kupić mieszkanie.

Znajdź najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe najbardziej popularne?

Według badań przeprowadzonych na zlecenie BNP Paribas Banku Polska, konta oszczędnościowe to najchętniej wybierany przez Polaków produkt oszczędnościowy. Nieco dalej znajdują się lokaty, a także produkty długoterminowe, takie jak IKE czy IKZE. Konto oszczędnościowe ma wiele zalet:
• można je łatwo założyć, często równocześnie z rachunkiem osobistym,
• przelewanie na nie środków z rachunku osobistego jest łatwe i zwykle darmowe,
• w razie nieprzewidzianej konieczności można bez większych problemów sięgnąć po zgromadzone środki.


Kto triumfuje na początku roku?

Na pierwszym miejscu, podobnie jak w grudniu 2012 roku, dominuje konto Super Saver Getin Banku z oprocentowaniem w wysokości 10%. Promocja konta została przedłużona do odwołania. Jednak teraz konto Super Saver założyć można razem z Kontem Perfekcyjnym. Pozostał warunek comiesięcznego wpływu na ROR w wysokości co najmniej 1000 zł przez okres 12 miesięcy oraz wykonania co najmniej dwóch transakcji kartą debetową w czasie trwania umowy o kartę do Konta Perfekcyjnego. Niestety opłata za konto osobiste wynosi 9,99 zł, chyba że wykonamy transakcje kartą płatniczą na co najmniej 400 zł miesięcznie.

Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10000 zł styczeń 2013
poz. Bank/nazwa produktu Oprocentowanie (nominalne) Odsetki po miesiącu (po podatku)
1 Getin Online Konto Super Saver 10,00% 68,79 zł
2 BGŻOptima Konto Oszczędnościowe (nowe środki) 6,30% 42,52 zł
3 Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24H 6,00%* 40,50 zł
4 Bank DnB Nord Konto Oszczędnościowe 5,50% 37,13 zł
5 Bank BPH Pracowite Konto Oszczędnościowe 1) 5,10%* 35,09 zł
6 BNP Paribas Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe 5,00%* 34,40 zł
mBank mSaver 5,00% 33,75 zł
Bank Millennium Konto Oszczędnościowe (dla nowych klientów) 5,00% 33,75 zł
7 Toyota Bank Konto Oszczędnościowe 4,85% 32,74 zł
8 Meritum Bank Konto Oszczędnościowe 4,75% 32,06 zł
9 Alior Bank Konto Oszczędnościowe 4,35% 29,93 zł
Alior Sync Konto Oszczędnościowe 4,35% 29,93 zł
10 eurobank Rachunek oszczędnościowy eurobank PROgres 4,05%* 27,86 zł
Credit Agricole Bank Polska Rachunek Oszczędzam Codzienne Zyski 4,05%* 27,86 zł
* Dzienna kapitalizacja odsetek 1) Dla posiadaczy Kapitalnego konta i Maksymalnego konta Stan na 7 stycznia 2012 r. Źródło: TotalMoney.pl oraz strony banków

Z miejsca piątego na miejsce drugie przesunęło się Konto Oszczędnościowe BGŻOptima z oprocentowaniem 6,30%. Produkt mBanku, konto mSaver, zajmujące w grudniu drugą (dla nowych klientów) i trzecią (dla starych klientów) pozycję spadło na miejsce szóste. Razem z nim zajmują je produkty BNP Paribas Banku Polska (Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe) i Banku Millennium (Konto Oszczędnościowe dla nowych klientów). Na trzeciej lokacie znalazło się db Konto Oszczędnościowe 24H, triumfujące na pierwszej pozycji w większości zeszłorocznych rankingów.

Piątka na powitanie

Bank Millennium przygotował dla nowych klientów propozycję konta oszczędnościowego, którego oprocentowanie przez trzy miesiące od dnia pierwszej wpłaty wynosi 5%. Minimalna kwota wpłaty wynosi 1000 zł, a maksymalna wysokość środków oprocentowanych w wysokości 5% to 50 000 zł. Z oferty Piątka na powitanie mogą skorzystać także osoby, które już oszczędzają z Bankiem Millennium. Dla nich przeznaczony pakiet Konta Oszczędnościowego z Lokatą Inwestycyjną Feniks VI. Okres lokaty wynosi 12 miesięcy, a atrakcyjne oprocentowanie konta obowiązywać będzie przez połowę tego czasu.

Wszystkie konta oszczędnościowe w jednym miejscu. Sprawdź zestawienie

Wielu osobom wydaje się, że oszczędzanie jest nudne i wolą wydać zarobione pieniądze na drobne przyjemności, które rozpływają się w morzu codziennych wydatków. Na początku roku warto powalczyć z tym stanem rzeczy i zdecydować stanowczo: „od dziś oszczędzam”.