Jak wynika z listopadowego rankingu, na rynku kont oszczędnościowych z miesiąca na miesiąc coś się zmienia. Warto śledzić te zmiany, aby jak najkorzystniej ulokować swoje pieniądze. Wszystkie konta, których oprocentowanie przewyższa inflację przyniosą nam bowiem szansę uzyskania dochodu z odsetek.

Zmiany mogą następować nagle i nic ich nie zapowiada. Jeszcze do niedawna na stanowisku lidera przez ponad pół roku królowało db Konto Oszczędnościowe 24H, które niedawno zostało zdetronizowane. Październikowy lider jednak długo nie królował.

Nic nie może wiecznie trwać. Odnosi się to też do kont oszczędnościowych, a zwłaszcza do tego, które od ładnych kilku miesięcy zajmowało pierwsze miejsce w rankingu. Mowa oczywiście o db Koncie Oszczędnościowym 24H. W październikowym rankingu zostało ono zdetronizowane przez mSavera. Listopad pogrążył je – przynajmniej na razie – ostatecznie. Powodem tego było pojawienie się nowego lidera zestawienia – Konta Super Saver oferowanego przez Getin Online, oprocentowanego w wysokości 10% i obniżenie oprocentowania przez niedawnego zwycięzcę do 6% w skali roku (z 8,10%). Inne banki z naszego zestawienia nie zareagowały jeszcze na niedawną obniżkę stóp procentowych. Zapraszamy zatem do lektury listopadowego rankingu kont oszczędnościowych TotalMoney.pl.

Znajdź najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe

Nowy lider, ale z haczykiem

Na pierwszej pozycji – jak napisaliśmy we wstępie – znalazło się Konto Super Saver oferowane przez Getin Online. Jego oprocentowanie to aż 10% w skali roku. Oszczędni z pewnością potwierdzą, że jest to dobra propozycja. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie warunki, jakie trzeba spełnić, aby z tej oferty skorzystać. A spełnić trzeba łącznie trzy warunki: podpisać z bankiem umowę o prowadzenie rachunku osobistego pod nazwą Konto Swobodne i o kartę debetową do tego rachunku, a po drugie – założyć konto oszczędnościowe.

Trzecim warunkiem jest zadeklarowanie przelewania wynagrodzenia na Konto Swobodne przez co najmniej 12 miesięcy w kwocie nie niższej niż 1000 zł i wpłacanej jednorazowo. Jeśli taka wpłata nie nastąpi, oprocentowanie Super Savera jest obniżane do standardowej wysokości. Na konto oszczędnościowe Super Saver można także miesięcznie przelać nie więcej niż 10% zadeklarowanego wpływu na konto osobiste i nie więcej niż 2000 zł. Wszelkie nadwyżki oraz odsetki trafiają na Konto Swobodne. Minusem tej oferty jest również opłata za prowadzenie konta osobistego w wysokości 9,90 zł. Aby jej nie płacić należy wykonać transakcje bezgotówkowe na 500 zł miesięcznie za pomocą karty debetowej.

Drugą i trzecią pozycję w rankingu zajmuje eSaver mBanku. Na drugim miejscu znalazła się oferta dla nowych klientów (9% w skali roku), a na miejscu trzecim – oferta dla obecnych klientów mBanku, której oprocentowanie wynosi 7% w skali roku. Poza podium znalazły się: Konto Oszczędnościowe banku Millennium oraz Konto Oszczędnościowe banku BGŻOptima z oprocentowaniem dla nowych środków odpowiednio 6,50% i 6,30%.

Listopadowe zmiany

Pojawienie się nowego lidera było oczywiście najważniejszą zmianą odnotowaną w listopadowym zestawieniu. Odnotować możemy także kilka innych zmian. Wśród nich jest obniżenie oprocentowania db Konta Oszczędnościowego 24H Deutsche Banku PBC z dotychczasowych 8,1% na 6%, co spowodowało, wypadło ono ze ścisłej czołówki rankingu.

Ranking kont oszczędnościowych - listopad 2012
Bank/nazwa produktu Oprocentowanie (nominalne) Odsetki po miesiącu (po podatku)
Getin Online Konto Super Saver 10,00% 66,57 zł
mBank mSaver (promocja dla nowych klientów) 9,00% 60,75 zł
mBank mSaver (promocja dla dotychczasowych klientów) 7,00% 47,25 zł
Bank Millennium Konto Oszczędnościowe (nowe środki) 6,50% 43,87 zł
BGŻOptima Konto Oszczędnościowe 6,30% 39,15 zł
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24H 6,00%* 40,50 zł
BNP Paribas Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe 5,50%* 37,13 zł
Bank DnB Nord Konto Oszczędnościowe 5,50% 37,13 zł
Bank BPH Pracowite Konto Oszczędnościowe1 5,10%* 35,09 zł
Toyota Bank Konto Oszczędnościowe 4,85% 32,74 zł
Meritum Bank Konto Oszczędnościowe 4,75% 32,06 zł
Ranking kont oszczędnościowych TotalMoney.pl zawiera konta oszczędnościowe w kwocie 10000 zł. W rankingu nie są ujęte tzw. konta hybrydowe, tj. łączące w sobie cechy konta osobistego i oszczędnościowego. Stan na 9 listopada 2012 r. Źródło: porównywarka kont oszczędnościowych www.totalmoney.pl oraz strony banków * Dzienna kapitalizacja odsetek 1dla posiadaczy Kapitalnego konta i Maksymalnego konta

Porównanie kont oszczędnościowe - znajdź najbardziej korzystne

Na rynku kont oszczędnościowych pojawił się także nowy produkt Polbanku EFG - Rachunek Proste Oszczędzanie. Oprocentowanie tego rachunku jest uzależnione od wysokości salda i maksymalnie (w przypadku salda od 30 000 zł do 50 000 zł) może wynieść 4,60%. Oferta ta nie znalazła się w naszym zestawieniu z uwagi na to, że oprocentowanie dla 10 000 zł wynosi 4% w skali roku.