Choć od wydania pierwszej karty kredytowej minęło ponad 50 lat, to dopiero ostatnie kilkanaście przyniosło wielkie zmiany technologiczne w tym produkcie bankowym.
Pierwszą kartą kredytową wydaną przez bank była BankAmericard oferowana przez Bank of America od 1958 r. Dziś liczba kart funkcjonujących na świecie jest trudna do oszacowania. Pod koniec 2011 roku na blogu PayLane.com przedstawiono obliczenia sugerujące, że na świecie wydano już 8 miliardów kart płatniczych. Gdyby je położyć obok siebie, zajmowały by obszar 37 km2, co równe jest wielkości stolicy Andory, połowie San Marino czy 84 miasta Watykan.

Pieniądze z bankomatu? Wystarczy telefon

Skąd więc teza, że za jakiś czas karty płatnicze mogą zniknąć? Cóż, z pewnością nie stanie się to z dnia na dzień, ale są już pierwsze symptomy, na świecie jak i w Polsce, że może do tego dojść. Choć nasz kraj nie jawi się jako pionier nowinek technicznych, to właśnie u nas pojawiają się rozwiązania w bankowości, które na świecie nie są jeszcze standardem.

PKO Bank Polski pracuje obecnie nad aplikacją na telefony komórkowe, która będzie umożliwiać m.in. wypłatę pieniędzy z bankomatów bez użycia karty. Uruchomienie tej funkcji nie wiąże się jednak z wymianą samych urządzeń. Klienci będą mogli w dniu startu usługi wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów PKO Banku Polskiego.

Wypłata przy użyciu komórki będzie wymagała zainstalowania przez klienta na telefonie komórkowym bezpłatnej aplikacji, zawierającej również szereg innych funkcji (m.in. umożliwi płacenie w sklepach tradycyjnych i internetowych oraz przelewanie pieniędzy na numer telefonu). Rozwiązanie nie będzie oparte o NFC, ale będzie otwarte także na ten standard - informuje Dominik Modrzejewski, ekspert w Departamencie Rozwoju Bankowości Elektronicznej PKO Banku Polskiego.

System ma być masowy, w związku z tym będzie dostępny zarówno na topowych smartfonach, jak i na mniej zaawansowanych technologicznie komórkach. Aplikacja będzie dostępna na telefonach ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, w tym Androidem i iOS.

Bankomaty biometryczne

Proces uciekania od karty rozpoczął się jednak nieco wcześniej. Podkarpacki Bank Spółdzielczy był pierwszym bankiem w Europie, który udostępnił bankomaty biometryczne swoim klientom.

Technologia biometryczna powstała kilka lat temu w Japonii, gdzie obecnie stała się standardem.

Bankomat biometryczny

Bankomat biometryczny

źródło: Materiały Prasowe

Bank PBS wprowadził ją ponad dwa lata temu. Podczas wypłaty gotówki klient proszony jest o wpisanie swojej daty urodzenia – to wstępna weryfikacja, a następnie o przyłożenie palca do czytnika znajdującego się na bankomacie. Tak więc karta bankomatowa nie jest potrzebna.

Technologia biometryczna wykorzystuje unikalny wzór naczyń krwionośnych w ludzkim palcu. Dzięki zastosowaniu danej biometrycznej znajdującej się wewnątrz ludzkiego ciała technologia Finger Vein zapewnia najwyższe możliwe bezpieczeństwo, chroniąc przy tym prywatność użytkowników.

To rozwiewa wątpliwości entuzjastów krwawych horrorów i filmów gangsterskich. Nie ma możliwości za pomocą odciętego palca wypłacić pieniędzy z bankomatu, gdyż urządzenie nie skanuje linii papilarnych, a właśnie naczynia, w których płynie krew.

Już w grudniu pierwsze bankomaty biometryczne ma wstawić do swoich oddziałów także bank BPH. Tak jak w przypadku PBS, dostarczycielem technologii ma być firma Hitachi, natomiast urządzeniami zajmie się Euronet.

Dodać należy, że korzystanie z bankomatu biometrycznego, jak i wypłacanie pieniędzy za pomocą telefonu jest bezpieczniejsze, gdyż odchodzi niebezpieczeństwo skimmingu, czyli zeskanowania karty w bankomacie. Pionier bankomatów biometrycznych, bank PBS, idzie w tym roku jeszcze dalej. „Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo klienta, uruchamiamy weryfikację biometryczną również w naszej sieci placówek” – informuje Lesław Wojtas, Prezes Zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.