Największa na świecie organizacja płatnicza oraz koreański producent smartfonów zawarli umowę, która może się okazać przełomowa dla rozwoju płatności z wykorzystaniem telefonów komórkowych.
Samsung w produkowanych przez siebie aparatach z funkcjonalnością NFC umożliwiającą płatności zbliżeniowe będzie instalował aplikację płatniczą Visy oraz tzw. bezpieczny element, czyli miejsce w pamięci telefonu, gdzie bank zdalnie będzie mógł umieścić dane karty płatniczej. W rezultacie bank chcący umożliwić płacenie komórkami nie będzie musiał zawierać oddzielnych umów z operatorami telekomunikacyjnymi. Dzisiaj banki muszą im płacić, bo w stosowanej już technologii płatności zbliżeniowych za pomocą komórek bezpiecznym elementem jest telefoniczna karta SIM, za co banki muszą płacić sieciom. Ile? – to tajemnica. Docelowo przyjemność płacenia telefonem będzie kosztować klienta kilka złotych miesięcznie. Sojusz Samsunga i Visy te koszty może zlikwidować.
Przedstawiciele sieci komórkowych na razie bagatelizują zagrożenie ze strony nowej konkurencji. Argumentują, że ich rozwiązanie jest lepsze. – Pozwala użytkownikowi na łatwe przenoszenie kart płatniczych między aparatami telefonicznymi. W przypadku konieczności wysłania telefonu do serwisu lub przekazania go innej osobie, na proste i szybkie usunięcie kart płatniczych z aparatu. Takich zalet nie ma technologia bazująca na tzw. bezpiecznym elemencie wbudowanym w telefon – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Z kolei przedstawiciel T-Mobile podkreśla, że już stosowane rozwiązanie ma większe możliwości. – Wkrótce nasi klienci będą mogli nie tylko płacić komórką, lecz także przechowywać w niej bilety komunikacyjne, karty lojalnościowe czy nawet zastąpić tradycyjne klucze elektronicznymi – przekonuje Piotr Mechliński, dyrektor biura rozwoju biznesu i współpracy z partnerami T-Mobile.
Integracja kart bankowych z komórkami oraz umożliwienie płatności zbliżeniowych telefonami to obecnie jeden z najgorętszych tematów w bankowości. Polska należy do światowych liderów we wdrażaniu tej technologii. Dziś dostęp do niej mają klienci trzech polskich banków (mBank, Getin, Raiffeisen Polbank), a wkrótce ta grupa powiększy się do pięciu (dołączą Citi i Millennium). Stosowane rozwiązanie przygotował MasterCard wraz z sieciami Orange i T-Mobile.