NFC, czyli Near Field Communication, to technologia pozwalająca na przesyłanie danych za pomocą fal radiowych. Działa podobnie jak popularny Bluetooth, jednak w porównaniu do niego przesył danych następuje w ułamku sekundy. Technologia ta pozwala na korzystanie z technologii zbliżeniowych nie tylko poprzez kartę płatniczą, ale również przez telefony komórkowe, breloki, zegarki czy naklejki.

Jednak to możliwość płacenia bezpośrednio telefonem elektryzuje wszystkich klientów. Dlatego dwóch największych operatorów komórkowych w Polsce zdecydowało się na krok, który spowoduje, że nasze telefony zamienią się w elektroniczne portfele.

Orange Cash, pierwszy czyli drugi. Tylko pre-paid

Orange jako pierwszy zapowiedział, że w jego ofercie pojawi się możliwość płatności mobilnych przez telefon, ale skorzystać będzie można z niej dopiero 1 listopada. Jak jednak podało biuro prasowe Orange, skorzystanie z oferty Orange Cash będzie możliwe poprzez sklep internetowy niebawem, jeszcze w październiku. Niestety dokładnej daty nie znamy.  Swoją ofertę „pomarańczowy” realizuje z mBankiem.

Karta mBank MasterCard Orange Cash, to połączenie karty SIM Orange i karty przedpłaconej mBanku, dzięki której można płacić zbliżeniowo telefonem komórkowym wyposażonym w moduł NFC. Karta SIM Orange Cash umieszczona w telefonie pozwala na wygodne płacenie przez jego zbliżenie do terminala płatniczego PayPass, a także może być wykorzystywana do transakcji internetowych oraz płatności zdalnych MasterCard Mobile.

MyWallet – na początek dwa banki, karta połączona z kontem

Oferta w T-Mobile będzie dostępna już od 29 października, czyli chwilę wcześniej niż w Orange. Dzięki niej klienci będą mogli zmienić swój telefon w portfel i wykorzystywać go do wielu codziennych czynności. MyWallet w telefonie pozwala, m.in. na szybkie i bezpieczne dokonywanie zakupów kartami kredytowymi i debetowymi. Ale to nie wszystko, bo dzięki technologii NFC będzie można płacić za przejazdy komunikacją miejską, zbierać punkty w programach partnerskich i lojalnościowych oraz korzystać z innych funkcji udostępnionych dzięki współpracy T-Mobile z partnerami z różnych branż.

Jak korzystać z aplikacji MyWallet? Oto krótkie poradniki:

Modele telefonów, ceny, technologia

Wybór modeli z technologią NFC operatorzy mają ograniczony z powodu dostępności telefonów z tą technologią na rynku, ale to nie znaczy, że bardzo mały.

Orange oferuje nowoczesne smartfony takie jak Smasung Galaxy SIII, HTC One X czy dwa modele BlackBerry oraz nową rodzinę Sony Xperia P,S i T. Będzie też coś dla sympatyków Nokii.

Podobnie jest w T-Mobile, ale ten operator, ruszając z akcją promocyjną modeli, które jako pierwsze uzyskały certyfikaty bezpieczeństwa dla płatności w technologii NFC, obniży ceny telefonów. I tak Nokia 603 będzie dostępna za 1 zł w abonamencie od 59 złotych, Nokia 808 będzie dostępna za 1 zł w abonamencie za 139,90 zł, a Samsung Galaxy SIII za 299 zł w abonamencie już od 99 złotych miesięcznie. W ostatnim przypadku to oszczędność rzędu kilkuset złotych. O obniżkach w Orange na razie nic nie wiadomo.

T-Mobile jak i Orange będzie oferował bezpłatną wymianę karty SIM wszystkim klientom, którzy podpiszą umowę lub aneks do umowy, wybierając telefon NFC i usługę płatności mobilnych.