Dziś mBank i MultiBank, dwa detaliczne banki należące do BRE Banku, dołączają do grona kilku instytucji umożliwiających założenie konta osobistego bez podpisywania papierowych dokumentów. Cała procedura odbywa się za pośrednictwem internetu i telefonu komórkowego.
– Podczas składania wniosku o konto w sieci wystarczy wybrać opcję potwierdzenia umowy przelewem i podać numer rachunku, z którego zostanie on wykonany – mówi Jacek Iljin, dyrektor departamentu usług podstawowych i produktów niebankowych w mBanku i MultiBanku. Później klient dostaje e-mail z numerem konta, na który powinien wykonać przelew. Na podstawie informacji zawartych w przelewie przychodzącym bank weryfikuje dane klienta. – Ważne, by dane wprowadzone podczas składania wniosku oraz te posiadane przez bank, z którego wykonywać będziemy przelew, były ze sobą zgodne – wyjaśnia Jacek Iljin.
W jakim banku i za ile / DGP
Jeżeli dane będą się zgadzały, przelew taki traktowany jest jako podpisanie umowy. Klient otrzymuje wiadomość SMS z pakietem aktywacyjnym, dzięki któremu będzie mógł po raz pierwszy zalogować się na konto. Bankowcy podkreślają jednak, że nie wszystkie usługi będą dostępne bez tradycyjnego podpisu. Jeżeli ktoś chce np. ustanowić pełnomocnika do swojego konta, podpis na papierze będzie niezbędny.
MBank i MultiBank to największe krajowe instytucje, które zdecydowały się na wyeliminowanie obiegu papierowych dokumentów przy zakładaniu rachunków osobistych. Jako pierwszy taką możliwość dał BOŚ Bank. Podobnie jak w detalicznych częściach BRE, także i tu autoryzacja danych odbywa się na podstawie przelewu przychodzącego z innego konta. Charakterystyczną cechą usługi BOŚ Banku są limity kwotowe na przelewy. O ile w mBanku i MultiBanku po założeniu konta bez podpisu można swobodnie dysponować swoimi środkami na rachunku, o tyle w BOŚ Banku maksymalna kwota przelewu wynosi 5 tys. zł, podobnie jak dzienny limit na wszystkie transfery środków. – Limity wprowadziliśmy ze względów bezpieczeństwa. Ponadto chcielibyśmy, aby klienci po zapoznaniu się z zaletami konta przyszli do oddziału i podpisali umowę, by w pełni z niego korzystać. Przy okazji poznają inne nasze produkty – mówi Piotr Lemberg, rzecznik BOŚ Banku.
Zakładanie kont bez podpisu oferuje też Alior Bank (od czerwca 2011 r.) i BGŻOptima. Ta ostatnia instytucja oferuje tylko produkty oszczędnościowe i bez kart debetowych, dlatego ich funkcjonalność jest ograniczona.