Po zmianie konta bankowego można oszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Klienci banków przywiązują się do posiadanego konta i rzadko decydują się na jego zmianę. Tymczasem operacja taka może się opłacić, bo utrzymanie źle dobranego rachunku osobistego może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie więcej niż rachunku dopasowanego do potrzeb.
Osoba rzadko używająca karty debetowej czy płacąca niewiele stałych rachunków raczej nie powinna się decydować na Maksymalne Konto oferowane przez BPH. Bank ten pobiera dość wysoką i stałą opłatę za utrzymanie oferowanego rachunku – prawie 15 zł miesięcznie. Jednak w zamian najważniejsze operacje są już bezpłatne. Niezależnie więc od tego, jak dużo przelewów w miesiącu wykonamy i jak wiele razy wypłacimy gotówkę z własnego czy obcego bankomatu, nie trzeba będzie nic dopłacać.
Podobnie ma się rzecz z Dobrym Kontem w banku Millennium. Część klientów za samo utrzymanie karty i rachunku zapłaci 10 zł miesięcznie, a dodatkowo będzie musiała wydać po 5 zł za każdą wypłatę gotówki z bankomatu obcego banku. Wystarczy jednak, że wpływy na rachunek wyniosą co najmniej 1000 zł miesięcznie, a klient choćby raz zapłaci kartą w sklepie i koszty obsługi rachunku spadną do zera.
Działa to jednak i w drugą stronę. Klient aktywnie korzystający z konta i karty nie powinien wybierać oferty, gdzie np. częste transakcje bezgotówkowe nie są premiowane zwolnieniem z niektórych prowizji. I tak w Pakiecie S prowadzonym przez BNP Paribas niezależnie od wszystkiego każdy przelew zewnętrzny kosztuje 50 gr, a wypłata z bankomatu innego banku co najmniej 5 zł. Jeżeli więc wykonujemy bardzo dużo płatności, a dodatkowo jesteśmy zmuszeni często korzystać z różnych bankomatów, utrzymanie takiego konta może nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Podobnie sprawa wygląda z Kontem Plus w Credit Agricole. Tu wprawdzie transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 500 zł miesięcznie pozwalają na uniknięcie pięciozłotowej opłaty za utrzymanie karty debetowej, ale prowizja za obsługę rachunku wynosi aż 10 zł. Do zera obniżyć ją mogą jedynie te osoby, które stale utrzymują oszczędności na poziomie minimum 10 tys. zł.
Widać więc, jak wielkie znaczenie dla minimalizacji kosztów usług bankowych ma odpowiedni dobór konta osobistego. Jego zmiana może więc przynieść realne oszczędności.
To jest tylko część artykułu. W pełnej treści dowiesz się więcej na temat:

Jak krok po kroku zmienić konto

Jakie są koszty obsługi rachunków bankowych w poszczególnych bankach

Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Dopasuj konto bankowe do swoich potrzeb.