Bankowcy boją się wyroku unijnego trybunału. Czy TSUE wstawi się za frankowiczami?

autor: Łukasz Wilkowicz18.07.2019, 07:50; Aktualizacja: 02.10.2019, 10:53
Bankowcy przestali udawać, że nie ma problemu

Bankowcy przestali udawać, że nie ma problemuźródło: ShutterStock

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o wsparciu frankowiczów. Bankowcy i spłacający walutowe hipoteki czekają teraz na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zgodności z prawem zapisów w tego typu umowach. Zapytaliśmy przedstawicieli sektora o ocenę potencjalnych konsekwencji decyzji trybunału.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • rick(2019-10-03 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    a ja jako zwykly szary obywatel nikt specjalny sie pytam, gdy braliscie te kredyty jako elity i wybrani podjarani mozliwoscia brania kredytu w obcej walucie i na tamte czasy "lepszych" warunkach niz gdyby go panoczkowie brali w Zł to czy ku..a nikt nie pomyslal ze kursy sie moga zmienic ?? a teraz mam pytanie a jak by sie potoczylo w zyciu inaczej i frank spadl by na 1zl to co wszystko bylo by ok i pieknie... powiem tak moim zdaniem to tak jak z graniem na gieldzie raz sie uda a raz nie wam sie nie udalo ale o ryzyku wiedzieliscie a nikt was nie zmuszal do brania tych "lepszych" kredytow wiec teraz lament i placz moim zdaniem powinniscie placic i tyle

    Odpowiedz
  • też(2019-08-16 14:29) Zgłoś naruszenie 10

    to niewiarygodne - czy ci ludzie naprawdę uważają całe społeczeństwo za kretynów ??? Kto to kupi te historie o biednych bankach. To teraz konsument ma płakać i płacić nadal, by bank nie upadł ? a ile dorzuci się prezes banku, którego to podwładni pisali umowy i podsuwali do podpisu ? Czy wtedy ci wszyscy mądrzy nie wiedzieli, ze działają na szkodę nas wszystkich ??Żenada w jak zakłamanym kraju żyjemy...

    Odpowiedz
  • kaka(2019-08-14 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    Coś czuję, że sami bankowcy poproszą rząd i prezydenta o konkretną ustawę ofrankowującą te kredyty, tym bardziej, że "nie mówiący prawdy" będzie znów kandydował, a przypominam: wygrał głosami Frankowiczów. A gdyby nie pyszczyli już byłoby po sprawie . Chytry bank dwa razy traci

    Odpowiedz
  • upodlony z pko bp(2019-07-20 18:17) Zgłoś naruszenie 120

    Widziały banksterskie gały co udzielały kredytobiorcom ? Nie ? NO TO TERAZ WAM ŚLIPIA WYJDĄ Z ORBITY PIETRASZKIEWICZ & BAŃKA PO WYROKU TSUE ! CZAS KASZANKI I SALCESONU W WASZYCH DOMACH NADCHODZI....Buhahahahaha.

    Odpowiedz
  • Bogdan(2019-07-20 11:51) Zgłoś naruszenie 210

    Jeżeli TSUE wyda wyrok korzystny to należy wszystkich odpowiedzialnych bankowców wsadzić na długie lata do więzienia aby takich więcej przewałek, wajchy nie robili. i zapamiętali to wiele lat.

    Odpowiedz
  • Katon M(2019-07-19 21:38) Zgłoś naruszenie 200

    A dwa dni temu Mateuszek kłamczuszek ..oświadczył wszem i wobec że "demokracja musi być demokracja sumienia"...Najwidoczniej zapomniał że zostawił "sumienie" w BZ WBK.

    Odpowiedz
  • Katon M(2019-07-19 20:02) Zgłoś naruszenie 160

    Trolle szaleją na Forsalu.....! ...Czy to te "ku..y "..wspomniane przez marsz. J. Piłsudskiego.

    Odpowiedz
  • Frankster(2019-07-19 14:54) Zgłoś naruszenie 160

    Gdzie są trole, gdzie banksterzy którzy nas wyzywali? Co teraz macie to powiedzenia cwaniaki?

    Odpowiedz
  • Qba(2019-07-19 10:17) Zgłoś naruszenie 50

    O! Widzę, że komentarze niezbyt przychylne banksterom są kasowane...

    Odpowiedz
  • Nenia(2019-07-19 09:54) Zgłoś naruszenie 90

    Panie Pietraszkiewicz. Państwo od tego nie upadnie. A jeżeli kilka banków? Czy ktoś będzie żałował przestępcy? Panie Kalicki. "Czy tego rodzaju postanowienie byłoby społecznie sprawiedliwe? I czy byłoby zgodne z prawidłami ekonomii?". A czy postępowanie banków było społecznie sprawiedliwe? A zgodne z prawidłami ekonomii, czy z prawami dżungli?

    Odpowiedz
  • pln > chf(2019-07-19 09:38) Zgłoś naruszenie 60

    katastrofa bedzie w slupku po stronie odpisow, ale to jednorazowo, chyba kalkulowali to ryzyko .... a moze liczyli ze zaplaca za pomyslne roztrzygniecie ?

    Odpowiedz
  • Maja(2019-07-19 08:59) Zgłoś naruszenie 20

    Moja mama, osoba wówczas 78-letnia, w szczycie akcji "kredytowej" otrzymała spłatę w wysokości 100 tys. zł. i wpłaciła ją do banku PKO BP. Po kilku dniach tajemniczy doradca z banku zaproponował jej lokatę w funduszach inwestycyjnych (skąd miał taką informację?), warunkiem był pośpech. Po krótkim czasie na koncie w jednostkach uczestnictwa było 58 tys. Wszystko się działo w obrębie państwowego banku PKO BP. I teraz ci ludzie bezczelnie bronią zasad i wolności gopodarczej służących bankom. A gdzie byli gdy banki w biały dzień okradały zarówno depozytariuszy jak i kredytobiorców? I ani słowa na temat sum zagarniętych w bandycki sposób przez banki. I oddanie tych sum nazywają "przyznaniem nieuzasadnionych korzyści" a banki "poszkodowanymi". Hańba

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziamgacz(2019-07-18 22:57) Zgłoś naruszenie 230

    Czytam i własnym oczom nie wierzę. To wszystko wina tego podłego, niedouczonego, nie znającego się na ekonomii TSUE... Panowie na Boga, to jest WASZA wina. To wasi prawnicy sporządzili te umowy, to wasze banki skrzętnie korzystały z manipulacji kursem. Dziś waszym jedynym zmartwieniem jest ile osób pójdzie do sądu, podczas gdy wszystkie umowy są niezgodne z prawem. Przez tyle lat nie zrobiliście nic, żeby rozbroić tę bombę. NIC. Nawet dziś MIllennium odrzuca próby ugody. Przewrotnie zadam pytanie Panu Kalickiemu. Dlaczego banki mają być traktowane inaczej spośród grupy przedsiębiorców z klauzulami abuzywnymi w umowach? Przecież to oznaczałoby przyznanie niespotykanych dotąd korzyści wybranej grupie przedsiębiorców. Czy tego rodzaju postanowienie byłoby społecznie sprawiedliwe? I czy byłoby zgodne z prawidłami prawa? Może trzeba poszczuć, jak to robicie Panowie, deweloperów, ubezpieczycieli, telekomy na was, bo dlaczego macie być uprzywilejowani w stosunku do nich? Poklepywanie się po pleckach i wmawianie sobie, ze nic się nie stało, nasze umowy są zgodne z prawem dało rezultat jaki dało. Dziś trzeba uderzyć się w pierś. Za późno już na siadanie do stołu i dogadywanie się w kredytobiorcami. Dziś zrobią to za was sądy. Otwórzcie poduszki powietrzne, bo może zaboleć. Mam dla was propozycję Panowie, zrzeknijcie się na rok swoich tłustych bankowych pensji, a znajdziecie kasę

    Odpowiedz
  • Milo(2019-07-18 22:11) Zgłoś naruszenie 290

    Pan Pietraszkiewicz, przepraszam za sformułowanie, odjechał. Stosowanie prawa ma być według niego niesprawiedliwe. A banki to wspólne dobro. Doprawdy wzruszające.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrzej(2019-07-18 22:01) Zgłoś naruszenie 200

    Jakie straty? Przecież wywindowane ceny aktywów we frankach są przyczyną bajecznych zysków banków.

    Odpowiedz
  • Z"ukosa"(2019-07-18 21:53) Zgłoś naruszenie 170

    " Nie poddawał się gdy walczył o prawdę"..........panie M M...któż to powiedział.....? My też się nie poddamy ..wszak o prawdę Nam chodzi ...reszta to jej pochodne.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • m-ka(2019-07-18 20:09) Zgłoś naruszenie 301

    Dziwne zjawisko - wymiotło trolli. Jeszcze niedawno pod każdym takim artykułem nie kończyły się wpisy "widziały gały...", " czy pistolet ktos przykładał...?"," śmiali się ze mnie jak brałem w złotówkach" itp. Czyżby robota się skończyła? Pewnie banki zamiast na trolli wydają teraz na kancelarie i koszta sądowe?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Damian Papis(2019-07-18 20:01) Zgłoś naruszenie 360

    Jakie k**** straty. Dymaliscie Polaków na tych kredytach od 2005 r. Teraz nie będzie strat, tylko nie bedzie waszych ******************* zysków. Wasze miejsca są w więzieniu, wzorem kozackiej Islandii.

    Odpowiedz
  • antybankster(2019-07-18 18:36) Zgłoś naruszenie 300

    oj bankowcy, nie straszcie żadną katastrofą, której nie będzie, wiedzieliście, że tyle lat w sposób bezprawny ustalaliście raty kredytów na podstawie swojego widzimisię a teraz angażujecie za grube pieniądze najlepsze kancelarie w Warszawie aby tylko uprzykrzyć życie kredytobiorcom, z których tylko nielicznych stać na prawników, a wy widząc o tym gracie na czas (vide: biegnący okres przedawnienia w stosunku do tych, którzy na razie nie złożyli pozwów). Można powiedzieć, że tylko w Polsce banki miały takie eldorado no bo proszę mi pokazać państwa w Europie w którym funkcjonował tzw. bankowy tytuł egzekucyjny jaki ongiś miał zastosowanie w Polsce do czasu zakwestionowania go w Trybunale Konstytucyjnym?

    Odpowiedz
  • antybank(2019-07-18 17:19) Zgłoś naruszenie 321

    Może dziennikarze spróbują zapytać Mateuszka jakie jest jego stanowisko w kontekście słynnego skomlącego pisma banksterki "ratuj przed TSUE".

    Odpowiedz