statystyki

Wielki brat na pomoc ubezpieczycielom

autor: Małgorzata Kwiatkowska06.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:57
bank-ubezpieczenia-kredyt-klient

Z tytułu polis majątkowych co rok wyłudzanych jest ponad 100 mln złźródło: ShutterStock

BDU to nowa broń w walce z wyłudzeniami. Towarzystwa będą mogły z niej korzystać od lipca, wcześniej trzeba załadować do niej dane.

E-ADMINISTRACJA

Nieuczciwe zarabianie na odszkodowaniach wkrótce może się stać znacznie trudniejsze. Takie mogą być skutki działania Bazy Danych Ubezpieczeniowych (BDU) stworzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz będzie w niej gromadził dane o polisach majątkowych i na życie, m.in. o zakresie i przedmiocie ubezpieczenia, wypłaconych odszkodowaniach i świadczeniach oraz szczegółach zdarzenia, które doprowadziło do wypłaty.

Baza ma pomóc w walce z nadużyciami, m.in. przez blokowanie wielokrotnych wypłat za to samo zdarzenie czy wypadek. Na początku lutego UFG wysłał do branży projekt umowy ramowej dotyczący przystąpienia do bazy. – Mamy nadzieję, że do zasilania bazy i korzystania z jej funkcjonalności przystąpi większość ubezpieczycieli. To leży w interesie zakładów – podkreśla Małgorzata Ślepowrońska z zarządu UFG.

Zapowiada, że w lipcu fundusz wdroży w BDU pięć pierwszych usług udostępniania danych. Będzie to np. możliwość ustalenia, do ilu ubezpieczycieli dana osoba czy instytucja zwróciła się o wypłatę odszkodowania za to samo zdarzenie lub wypadek. Stopniowo UFG będzie udostępniał kolejne usługi.

Częściej oszukujemy na polisach majątkowych

Częściej oszukujemy na polisach majątkowych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Mis Coralgol -niesponsorwoany(2017-04-12 12:34) Zgłoś naruszenie 30

    Uważam ,że jest to art sponsorowany . Tak naprawde to wiele Towarzystw zarabia nieuczciwie na ubezpieczanych -sytaucja raczej jest więc odwrotna , Wystarczy poczytać OWU aby dojśc do wniosku że nie na rzetelnych ubezpieczeniach tu zalezy lecz na sciagnięciu holendarnych składek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane