statystyki

Wielki brat na pomoc ubezpieczycielom

autor: Małgorzata Kwiatkowska06.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:57
bank-ubezpieczenia-kredyt-klient

Z tytułu polis majątkowych co rok wyłudzanych jest ponad 100 mln złźródło: ShutterStock

BDU to nowa broń w walce z wyłudzeniami. Towarzystwa będą mogły z niej korzystać od lipca, wcześniej trzeba załadować do niej dane.

E-ADMINISTRACJA

Nieuczciwe zarabianie na odszkodowaniach wkrótce może się stać znacznie trudniejsze. Takie mogą być skutki działania Bazy Danych Ubezpieczeniowych (BDU) stworzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz będzie w niej gromadził dane o polisach majątkowych i na życie, m.in. o zakresie i przedmiocie ubezpieczenia, wypłaconych odszkodowaniach i świadczeniach oraz szczegółach zdarzenia, które doprowadziło do wypłaty.

Baza ma pomóc w walce z nadużyciami, m.in. przez blokowanie wielokrotnych wypłat za to samo zdarzenie czy wypadek. Na początku lutego UFG wysłał do branży projekt umowy ramowej dotyczący przystąpienia do bazy. – Mamy nadzieję, że do zasilania bazy i korzystania z jej funkcjonalności przystąpi większość ubezpieczycieli. To leży w interesie zakładów – podkreśla Małgorzata Ślepowrońska z zarządu UFG.

Zapowiada, że w lipcu fundusz wdroży w BDU pięć pierwszych usług udostępniania danych. Będzie to np. możliwość ustalenia, do ilu ubezpieczycieli dana osoba czy instytucja zwróciła się o wypłatę odszkodowania za to samo zdarzenie lub wypadek. Stopniowo UFG będzie udostępniał kolejne usługi.

Częściej oszukujemy na polisach majątkowych

Częściej oszukujemy na polisach majątkowych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Mis Coralgol -niesponsorwoany(2017-04-12 12:34) Zgłoś naruszenie 30

    Uważam ,że jest to art sponsorowany . Tak naprawde to wiele Towarzystw zarabia nieuczciwie na ubezpieczanych -sytaucja raczej jest więc odwrotna , Wystarczy poczytać OWU aby dojśc do wniosku że nie na rzetelnych ubezpieczeniach tu zalezy lecz na sciagnięciu holendarnych składek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane