statystyki

Końcowe odliczanie w katowickim węglu. Jaka będzie przyszłość KHW?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.11.2016, 07:51; Aktualizacja: 15.11.2016, 08:51
Samodzielność albo połączenie z Polską Grupą Górniczą – to dwa scenariusze na przyszłość dla Katowickiego Holdingu Węglowego. Dziś spotkanie z bankami obligatariuszami, którym spółka jest winna 1,2 mld zł (KHW w 2012 r. wyemitował pięcioletnie obligacje o wartości 1,025 mld zł).

Samodzielność albo połączenie z Polską Grupą Górniczą – to dwa scenariusze na przyszłość dla Katowickiego Holdingu Węglowego. Dziś spotkanie z bankami obligatariuszami, którym spółka jest winna 1,2 mld zł (KHW w 2012 r. wyemitował pięcioletnie obligacje o wartości 1,025 mld zł).źródło: ShutterStock

Dziś resort energii ma rozmawiać z bankami o przyszłości KHW. Tyle że instytucje finansowe nie są jednomyślne, np. DZ Bank nie życzy sobie górniczej fuzji.

Samodzielność albo połączenie z Polską Grupą Górniczą – to dwa scenariusze na przyszłość dla Katowickiego Holdingu Węglowego. Dziś spotkanie z bankami obligatariuszami, którym spółka jest winna 1,2 mld zł (KHW w 2012 r. wyemitował pięcioletnie obligacje o wartości 1,025 mld zł).

W ubiegłym tygodniu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że w kilka dni po rozmowach z bankami (najpóźniej do 21 listopada) decyzja zostanie przekazana stronie społecznej KHW. Dodał, że ministerstwo nie preferuje żadnego ze scenariuszy. – Dla nas jest ważne, na jakie ustępstwa w jakim wariancie są gotowe instytucje finansowe. To one zaproponowały połączenie KHW i PGG – powiedział Tobiszowski. Przyznał, że decyzje banków będą wyznacznikiem przyszłości KHW.

Banki te to PKO BP, BNP Paribas, BZ WBK i DZ Bank. Z naszych informacji wynika, że np. ten ostatni niekoniecznie chciałby węglowej fuzji, jednak jego pula obligacji jest najmniejsza.

W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów dowiedzieliśmy się, że wniosek o połączenie PGG i KHW nie trafił do urzędu. A gdy trafi? – Jedna spółka produkująca łącznie ok. 35 mln ton węgla nie będzie monopolem z punktu widzenia UE. Import czarnego złota rocznie do całej UE to ok. 200 mln ton, a Polska produkuje ok. 70 mln ton surowca – mówi DGP jeden z górniczych menedżerów.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • serafin(2016-11-15 16:06) Zgłoś naruszenie 20

  Ważą sie losy ale mnie najbardzie jcieszy ze jest tak wielu chetnych na skorzystanie z programu osłonowego dla górników

  Odpowiedz
 • bogdan(2016-11-15 16:19) Zgłoś naruszenie 20

  a ile zwiazkowców odpadnie! to bedzie dopiero coś.

  Odpowiedz
 • popaj(2016-11-15 11:02) Zgłoś naruszenie 10

  najprawdopodobniej sie połącza z pgg. pytanie czy wszystkie zakłady KHW przejda do PGG czy tylko część?

  Odpowiedz
 • dremoz(2016-11-15 16:18) Zgłoś naruszenie 00

  ciekawe co zdecyduja banki, chociaz wydaje mi sie ze wizja połączenia z grupą górnicza sie im spodoba, zwłaszcza ze w ten sposób KHW wygeneruje ogromne oszczednosci

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie