Prąd zdrożeje od stycznia 2024 roku. Oprócz wzrostu opłaty kogeneracyjnej, gospodarstwa domowe muszą przygotować się na znaczący skok opłaty mocowej.

Od stycznia opłata kogeneracyjna

Od stycznia 2024 roku zacznie obowiązywać tzw. opłata kogeneracyjna, stanowiąca istotny element naszych rachunków za prąd. Jeszcze we wrześniu nic nie wskazywało na to, że taki krok zostanie podjęty.

W rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, opublikowanym 20 października, czytamy, że stawka opłaty kogeneracyjnej w 2024 roku wyniesie 6,18 zł za megawatogodzinę (MWh). Oznacza to wzrost o ponad złotówkę w porównaniu do obecnych 4,96 zł obowiązujących w tym roku. Projekt rozporządzenia opublikowany we wrześniu przewidywał, że cena pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Ochrona odbiorców energii przed wzrostem rachunków?

Rząd wtedy twierdził, że podjęto działania mające na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej przed wzrostem rachunków. Miało to być osiągnięte poprzez utrzymanie stawki opłaty kogeneracyjnej na 2024 rok na takim poziomie, który nie wpłynie na wzrost średniej ceny energii elektrycznej. Teraz jednak zdecydowano się na podwyżkę.

W Ocenie Skutków Regulacji z 6 października czytamy, że spowoduje to "średnie obciążenie w wysokości ok. 18,53 zł rocznie na gospodarstwo domowe". Jednak wzrost tej opłaty ma zostać skompensowany poprzez zmianę wysokości stawki opłaty OZE. Według rządowego dokumentu, średnie zużycie przyjęto na poziomie 3 MWh rocznie.

Co to jest opłata kogeneracyjna?

Opłata kogeneracyjna ma na celu wspieranie kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Koszty tego wsparcia są rozkładane równomiernie na wszystkich odbiorców energii elektrycznej, proporcjonalnie do ilości pobranej energii. Stanowi ona jedną z stałych pozycji na rachunku za prąd.

Kolejna podwyżka

To jednak nie koniec niespodzianek. Odbiorcy prądu muszą przygotować się na kolejną podwyżkę, która wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Mowa o tzw. opłacie mocowej. Urząd Regulacji Energetyki poinformował we wrześniu, że dla gospodarstw domowych i innych mniejszych odbiorców wzrośnie ona z 2,66 do 14,90 zł netto miesięcznie.

Maria Krzos, Dziennik.pl