Koncerny śmielej sięgają po zagraniczne złoża. PGNiG uzyskało udziały w czterech nowych koncesjach

autor: Adam Sofuł25.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2016, 08:17
PGNiG

Wzrost wolumenu wydobycia raportowany przez spółkę – w ubiegłym roku padł kolejny rekord – pochodzi z działalności zagranicznej, krajowe wydobycie spadaźródło: Materiały Prasowe

PGNiG właśnie uzyskało udziały w czterech nowych koncesjach. Wydobycie za granicą staje się coraz istotniejszą pozycją w bilansie surowcowym spółki.

Spółka PGNiG Upstream International poinformowała w ubiegłym tygodniu o otrzymaniu udziałów w czterech nowych koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych – dwóch na Morzu Norweskim, jednej na Morzu Północnym i jednej na Morzu Barentsa. Na jednej z koncesji na Morzu Norweskim PGNiG, jako właściciel 40 proc. udziałów, będzie operatorem. W pozostałych koncesjach polski koncern ma od 8 do 20 proc. udziałów. „Rozszerzenie działalności PGNiG UI na obszar trzech akwenów morskich jest potwierdzeniem rosnącej pozycji spółki w poszukiwaniach węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – poinformowała spółka w komunikacie. O tym, czy i jaki poziom wydobycia z tych złóż osiągnie PGNiG, dowiemy się nieprędko – partnerzy koncesyjni mają dwa, a w przypadku jednej z koncesji nawet trzy lata, na analizy geologiczne. Dopiero po ich przeprowadzeniu zapadnie decyzja o przeprowadzeniu odwiertów poszukiwawczych.

Surowce PGNiG

Surowce PGNiG

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Obecnie PGNiG UI ma udziały w 19 koncesjach (wliczając nowo otrzymane) poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W portfelu aktywów spółki znajdują się koncesje obejmujące udziały w czterech złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w dwóch złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog oraz 10 koncesjach poszukiwawczych. A to niejedyna zagraniczna działalność koncernu – od 2005 r. spółka jest obecna w Pakistanie, gdzie pod koniec ubiegłego roku otworzyła pierwszą kopalnię gazu. Prowadzi tam działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70 proc. udziałów. Dotychczas wykonano tam trzy otwory poszukiwawcze i odkryto dwa złoża: Rehman i Rizq. W ubiegłym roku PGNiG odkryło złoże niekonwencjonalne typu tight gas o zasobach 4,5 mld m sześc. Niedawno spółka podpisała też porozumienie o poszukiwaniach gazu w Niemczech, a p.o. prezes Piotr Woźniak deklarował w swoich wypowiedziach zainteresowanie złożami w USA i Kanadzie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie