Wypowiedź polskiego wiceministra obrony narodowej Tomasza Szatkowskiego dotycząca tak zwanego nuclear sharing spowodowała toczącą się od kilku dni gorącą dyskusję w polskich mediach na ten temat, jak również wiele komentarzy na forach społecznościowych
Wypowiedź polskiego wiceministra obrony narodowej Tomasza Szatkowskiego dotycząca tak zwanego nuclear sharing spowodowała toczącą się od kilku dni gorącą dyskusję w polskich mediach na ten temat, jak również wiele komentarzy na forach społecznościowych
. W tej trudnej materii widoczny jest brak wiedzy i czasem totalne niezrozumienie tego zagadnienia nie tylko wśród społeczeństwa, które na co dzień jest zajęte innymi problemami, lecz również wśród elit politycznych. Temat jest poważny i dotyczy naszego bezpieczeństwa, dlatego też uważam, że należy w tym kontekście sprecyzować kilka fundamentalnych zagadnień.
NATO jako euroatlantycki sojusz obronny 28 państw przyjął w 2010 r. kolejną, obowiązującą do dziś koncepcję strategiczną. W koncepcji tej wymienione są trzy fundamentalne zadania oraz sposoby, środki i zasady postępowania do ich wykonania. Są to mianowicie: po pierwsze obrona kolektywna w ramach artykułu V traktatu waszyngtońskiego, po drugie zarządzanie w ramach sytuacji kryzysowych przed, w trakcie i po zaistniałym kryzysie i po trzecie współpraca i partnerstwo zarówno z krajami niebędącymi członkami NATO, jak i z innymi organizacjami.
W strategii tej podkreślono fundamentalną zasadę dotyczącą posiadania środków obrony i odstraszania ewentualnych adwersarzy (przeciwników) sojuszu. Zapis tej zasady w tłumaczeniu brzmi następująco: „odstraszanie oparte jest na posiadaniu odpowiednich nuklearnych i konwencjonalnych sił i środków, pozostających w dyspozycji sojuszu jako podstawowy element tegoż odstraszania”.
Państwami, które w sojuszu posiadają i oferują siły nuklearne do wspólnej obrony, są: USA, Wielka Brytania i Francja. Siły te są nowoczesne, manewrowe i obsługiwane przez najlepiej wyszkolony personel, zdolne do wykonania zadań w każdej chwili. Planowanie doktryny i wszystkie procedury z tym związane są omawiane na szczeblu politycznym w ramach North Atlantic Council, natomiast kolejnym ważnym elementem jest Nuclear Policy Group – Grupa Polityki Nuklearnej.
Ministrowie obrony narodowej państw członkowskich sojuszu regularnie co najmniej raz w roku spotykają się w ramach tej grupy, uzgadniając fundamentalne zasady planowania i konsultacji oraz procedury.
Wszystkie państwa NATO w ramach artykułu V objęte są nuklearnym parasolem odstraszania, lecz jak wiemy, tylko trzy z nich wymienione wcześniej posiadają w swoim arsenale tę broń. Jest natomiast grupa państw, które podpisały protokół tak zwanego Nuclear Sharing Arangament, w którym to wyraziły zgodę na składowanie na ich terytorium amerykańskich lotniczych bomb nuklearnych B61-12 oraz ich przenoszenia przez dostosowane do tego samoloty F-16 A/B Tornado, a w przyszłości wszystkie samoloty F-35 A. Do grupy tych państw obecnie należą: Turcja, Włochy, Niemcy, Belgia i Holandia.
Należy przy tym zaznaczyć, że pełną odpowiedzialność za składowanie, obsługę oraz procedury bezpieczeństwa ponoszą Amerykanie. Natomiast państwa składujące dostosowują samoloty i załogi do wykonania zadań z użyciem broni nuklearnej. W tym kontekście należy podkreślić, że element odstraszania NATO zdecydowanie się zwiększa, lecz wiąże się on z olbrzymią odpowiedzialnością uczestników tego programu. Obecna sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego zmusza nas bez przerwy do przeglądu istniejących procedur i ich doskonalenia. Wymaga również dialogu i współpracy w ramach istniejącego systemu, aby zapewniał poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jestem przekonany, że nadchodzący szczyt NATO w przyszłym roku w Warszawie będzie wyśmienitą okazją do dalszego umacniania zdolności sojuszu do obrony swoich członków na bazie wspólnych interesów i wartości. Wyrażam również swój pogląd, że w obecnej sytuacji Polska ma wystarczające gwarancje traktatowe i obecność ładunków nuklearnych na naszym terytorium nie jest konieczny.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama