statystyki

Być albo nie być Enei w Bogdance

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Bartłomiej Mayer15.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 15.10.2015, 08:41
Enea oferuje za jeden papier Bogdanki 67,39 zł.

Enea oferuje za jeden papier Bogdanki 67,39 zł.źródło: Materiały Prasowe

Dzisiaj mogą się rozstrzygnąć losy pierwszej energetyczno-górniczej fuzji. Do ostatniej chwili trwa rozgrywka o interesy dwóch spółek i ich największych akcjonariuszy – głównie funduszy emerytalnych

Podczas rozpoczynającego się w południe nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA) Bogdanki głosowany ma być wniosek dotyczący ograniczenia siły posiadaczy największych pakietów akcji. Podczas WZA miałoby im przysługiwać prawo do głosowania najwyżej 10 proc. walorów. To oznaczałoby, że akcjonariusz, który ma ponad połowę akcji, i taki, który ma ich tylko 10 proc., mieliby taki sam wpływ na decyzje.

Dla Enei, która chce skupić z rynku do 64,57 proc. lubelskiej spółki, to propozycja nie do przyjęcia. Koncern zapowiada, że jeśli prawo głosu zostanie ograniczone, to trwające wezwanie do sprzedaży akcji Bogdanki nie dojdzie do skutku. Enea jest głównym odbiorcą węgla produkowanego przez kopalnię. – Nasze stanowisko jest niezmienne. Jesteśmy wyjątkowym inwestorem, który może zagwarantować rozwój Bogdanki w bardzo trudnych dla branży wydobywczej warunkach rynkowych. Wierzymy, że akcjonariusze podejmą decyzje umożliwiające wejście kopalni do Grupy Enea – mówi DGP Sławomir Krenczyk, rzecznik firmy.

Otwarte fundusze emerytalne, które są największymi akcjonariuszami Bogdanki, nie chcą oficjalnie komentować sprawy. Z dyskrecjonalnych rozmów wynika jednak, że nie spodziewają się rozstrzygnięcia niekorzystnego dla Enei.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie