LNG to krok do pełnego bezpieczeństwa energetycznego Polski

autor: Filip Elżanowski23.09.2015, 07:40; Aktualizacja: 23.09.2015, 09:10
Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji (przywrócenia gazu z postaci skroplonej ponownie do postaci gazowej) gazu ziemnego wraz z instalacjami, urządzeniami i obiektami niezbędnymi dla jego uruchomienia i funkcjonowania.

Terminal LNG to instalacja do odbioru i regazyfikacji (przywrócenia gazu z postaci skroplonej ponownie do postaci gazowej) gazu ziemnego wraz z instalacjami, urządzeniami i obiektami niezbędnymi dla jego uruchomienia i funkcjonowania.źródło: ShutterStock

Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiony terminal LNG zwany gazoportem w Świnoujściu. To inwestycja, na którą Polska czeka od dawna i której znaczenie jest nie do przecenienia. Z prostego powodu: budowa i rozbudowa infrastruktury w zakresie przesyłu gazu ziemnego ma przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Innymi słowy, inwestycja ma pomóc w osiągnięciu stanu gospodarki umożliwiającego pokrycie perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwo, w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska. Uruchomienie terminalu LNG to ważny krok, w ostatnich latach może nawet kluczowy, w kierunku osiągnięcia tego celu.

Obecnie widoczne jest duże zróżnicowanie stanu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju w poszczególnych sektorach. Polska jest krajem o bogatych zasobach węgla kamiennego oraz brunatnego i jest w tych dziedzinach w zasadzie samowystarczalna. W sektorze gazu oraz paliw płynnych w przeważającej mierze jest jednak uzależniona od importu. Skoro już tak jest, to otwierany wkrótce gazoport staje się jeszcze istotniejszy. Daje nam bowiem same plusy: możliwość dywersyfikacji dostaw gazu, umożliwi odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku czy też zwiększy pojemność czynnych podziemnych magazynów gazu. Warto również zaznaczyć konieczność uniezależnienia rynku krajowego od ryzyka negatywnych skutków wstrzymania dostaw gazu przez praktycznie jedynego dostawcę gazu z importu, z uwagi m.in. na relacje pomiędzy Ukrainą a Rosją. Uruchomienie terminalu pozytywnie wpłynie na konkurencyjność polskiej gospodarki oraz wzmocni rodzimych przedsiębiorców.

Budowa terminalu LNG związana jest także bezsprzecznie z napływem najnowszych technologii. Chodzi szczególnie o technologię związaną z infrastrukturą gazociągową, portową i magazynową. Inwestycja została zrealizowana z poszanowaniem środowiska naturalnego. Lokalizacja ma być korzystna i zgodnie z przeprowadzonymi obliczeniami rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w atmosferze mają być dotrzymane wszelkie standardy jakości powietrza określone obowiązującymi przepisami prawa. Inwestor uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji, która jest niezbędna do uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę.

Co istotne, szczegółowe analizy raportu środowiskowego wykazały brak oddziaływania transgranicznego terminalu LNG w Świnoujściu, a także brak znaczących oddziaływań na środowisko przyrodnicze, przy uwzględnieniu wpływu na człowieka.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie