"Zaangażowanie PGNiG SA w ten projekt to element realizacji przyjętej przez zarząd strategii, której jednym z filarów jest zwiększenie wolumenu produkcji ropy i gazu za granicą poprzez zakup aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Razem z partnerami planujemy rozpocząć wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego jeszcze w tym roku" – powiedział wiceprezes ds. Poszukiwań i Wydobycia Zbigniew Skrzypkiewicz, cytowany w komunikacie.
W efekcie podpisanych umów PGNiG SA obejmie 36% udziałów w przyszłych przychodach z potencjalnej produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. Partnerami na wydzielonym obszarze Lubben SW są CEP (39%) będąca również operatorem i austriacka firma Rohöl-Aufsuchungs Aktiengesellschaft RAG (25%).
Celem poszukiwawczym jest potencjalne złoże ropy naftowej, którego zasoby mogą nawet być porównywalne z odkrytym przez PGNiG w ostatnich latach w Polsce złożem Lubiatów-Międzychód-Grotów, czyli jednym z największych złóż ropy naftowej w Polsce. Łączne pierwotne zasoby wydobywalne złoża LMG szacowane były na ok. 7 mln ton ropy. PGNiG pokryje część kosztów wierceń poszukiwawczych oraz zwróci część z dotychczas poniesionych kosztów na koncesji przez firmę Central European Petroleum GmbH. Wstępnie planowane jest odwiercenie dwóch otworów, podano również.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.