Wciąż jesteśmy na początku drogi, choć bardzo wiele już zrobiliśmy - tak prezes Orlen Upstream, Wiesław Prugar, ocena stan poszukiwań i badań nad tym surowcem w Polsce.

Podczas konferencji w Warszawie przypomniał, że dotychczas w naszym kraju wykonano tylko 63 otwory poszukiwawcze. W porównaniu na przykład z Pensylwanią, gdzie rocznie powstaje ich około 1600, widać gigantyczną różnicę. Zaznacza, że są to już otwory produkcyjne. Dodaje, że w masie prac, które już wykonano w Polsce - 48 to otwory pionowe, a tylko 15 to horyzontalnych - więc jak podkreśla - tego co tak naprawdę jest potrzebne do produkcji ze skał łupkowych, jest stosunkowo mało.

Wiesław Prugar dodał, że Orlen Upstream zrobił już 10 otworów i przygotowuje się do wykonania następnych. Pierwsze miejsce pod tym względem zajmuje PGNiG.

W ciągu nadchodzących lat, PKN Orlen może zainwestować w poszukiwania i wydobycie do 5 miliardów 100 milionów złotych. Dziś i jutro w Warszawie odbywa się konferencja związana z problematyką gazu łupkowego .