statystyki

Elektrownie są stare, nadchodzi kryzys węglowy. Czy za kilka lat zabraknie nam prądu?

autor: Maciej Szczepaniuk26.06.2013, 06:58; Aktualizacja: 26.06.2013, 14:00
Polski rynek energii

Polski rynek energiiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rynek kuleje. Letni rekord zapotrzebowania na energię elektryczną już padł, a to dopiero początek ciepłych miesięcy. Zimą ledwo wystarczyło. Do tego dochodzi awantura z rozbudową elektrowni w Opolu.

To wciąż może być największa inwestycja węglowa w Europie. Na razie jednak nie ma żadnej pewności, że warta ponad 11,5 mld zł budowa w ogóle wystartuje. Polska Grupa Energetyczna, do której należy elektrownia Opole, w kwietniu zawiesiła projekt. Uznała, że gigantyczna budowa nie gwarantuje satysfakcjonującej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału, więc angażowanie się w ryzykowny biznes może obniżyć wartość notowanej na giełdzie spółki. Decyzji przyklasnęli analitycy. Argumentują, że cena energii, po jakiej sprzedają ją elektrownie na hurtowym rynku, jest zbyt niska. Zwrot z zainwestowanego kapitału możliwy jest dopiero powyżej 220 zł za MWh dla węgla kamiennego i 170 zł za MWh w przypadku węgla brunatnego. Analiza danych z Towarowej Giełdy Energii pokazuje, że na tyle dziś nie można liczyć, bo za MWh energii producent dostaje 150–160 zł i nic nie wskazuje, że stawka pójdzie w górę.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • xyz(2013-06-26 11:26) Zgłoś naruszenie 00

  Propaganda na rzecz elektrowni atomowych opłacona przez lobby francuskie. Tyle w temacie sprzedajni dziennikarze...

  Odpowiedz
 • xyz(2013-06-26 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe co się z ta energią dzieje? Przemysłu ciężkiego prawie nie ma, w domach wszystko urządzenia klasy A. No chyba że zużywają to radośnie stawiane w polu latarnie oświetlające drogę, która nie przejeżdża żaden samochód. Inna sprawa, ze to najprostszy sposób pozbycia się energii w godzinach nocnych, kiedy jest jej nadmiar. Są elektrownie szczytowo-pompowe ale za prąd zużyty przez latarnie są pieniądze... czy wy naprawdę myślicie (dziennikarze, politycy) że ludzie są aż tak głupi ???

  Odpowiedz
 • guru122(2013-06-26 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  Jaki kryzys węglowy? polska ma węgla na 200 lat z okładem!

  Odpowiedz
 • mniemanolog(2013-06-26 10:29) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda że pomysł z wytwarzaniem prądu w domach czy mniejszych zakładach nie przeszedł, gdyby każdy miał mały wiatrak i oddawał część energii do sieci wtedy moglibyśmy odsunąć widmo braku prądu (może na kilkanaście lat ale wtedy można by wybudować nowe duże elektrownie).

  Odpowiedz
 • Donald(2013-06-26 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie ale Stadiony mamy NOWE . !

  Odpowiedz
 • sd(2013-06-26 18:31) Zgłoś naruszenie 00

  pewna prawidłowość, jest duży interes w kraju do zrobienia od razu pojawiają się artykuły jak bardzo tej inwestycji potrzebujemy bo już jest po nas, jak jej nie będzie zginiemy jako naród. Sprzedawczyki!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie