Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych na II poł. br., zakładające obniżki od 1 lipca o 3,9-4,6%, podał Urząd w komunikacie.

"11 czerwca prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii przedsiębiorstwom Enea SA, Energa - Obrót SA i PGE Obrót SA. Taryfa przedsiębiorstwa Tauron Sprzedaż została zatwierdzona 5 czerwca br. Wszystkie zatwierdzone taryfy zakładają obniżenie ceny energii elektrycznej dla odbiorców z grup G, tj. gospodarstw domowych od ok. 3,9 do 4,6 %" - głosi komunikat.

13 mln gospodarstw objętych obniżkami od 1 lipca

Tym samym URE zakończył proces taryfowania cen energii elektrycznej dla tych odbiorców, który trwał od 20 maja br. Postępowaniem objętych było czterech tzw. sprzedawców z urzędu sprzedających energię elektryczną do blisko 13 mln gospodarstw domowych, podkreślono w materiale.

Reklama

"Sprzedawcy uznali argumentację prezesa URE, że istnieją przesłanki do obniżenia cen. Jest to bez wątpliwości ilustracja ich prorynkowego podejścia i dbałości o klienta" - powiedział wiceprezes URE Maciej Bando, cytowany w komunikacie.

Urząd podał, że powodem obniżek są zmiany sytuacji na rynku energii, w szczególności obniżenie ceny zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym oraz spadające ceny zakupu tzw. zielonych certyfikatów.

Tauron Polska Energia podał w ub. tygodniu, że URE zatwierdził wniosek taryfowy na II półrocze br. z obniżką cen sprzedaży energii dla grupy taryfowej G (tj. dla gospodarstw domowych) średnio o 4,55%.

Taryfy na sprzedaż energii wchodzą w życie 1 lipca i będą obowiązywały do końca 2013 roku Taryfy na dystrybucję energii zostały zatwierdzone przez URE w grudniu 2012 roku i obowiązują do końca 2013 roku.