Rząd planuje, że podatki od wydobytego w Polsce gazu łupkowego nie będą pobierany aż do 2020 r., poinformował wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

"Mogę już dziś ogłosić, że podatki od wydobytego w Polsce gazu łupkowego nie będą pobierane aż do 2020 r." - powiedział Rostowski podczas debaty "Pulsu Biznesu" w ramach projektu "Czas na patriotyzm gospodarczy".

W ostatnich dniach z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce wycofały się Talisman i Marathon Oil, a wcześniej - ExxonMobil. Według doniesień medialnych, inwestorzy byli niezadowoleni m.in. z powodu braku regulacji prawnych dotyczących tej branży.

Na początku maja Ministerstwo Środowiska podało, że inwestorzy wykonali do 6 maja br. 44 otwory poszukiwawcze typu "shale gas". Liczba otworów pionowych wyniosła w tym okresie 34, a liczba otworów krzywionych/ poziomych - 10. Szczelinowanie przeprowadzono w 14 otworach (10 pionowych i 4 krzywionych/ poziomych).

Państwowy Instytut Geologiczny podał wiosną 2012 r., że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m3 (nowe szacunki są oczekiwane w 2014 r.). W kwietniu 2011 r. amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) szacowała, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m3).