Cena, jaką płaci polski przemysł za gaz powoduje, że jest "spory bufor bezpieczeństwa" wydobycia, produkcji i sprzedaży gazu z łupków, uważa prezes PKN Orlen Jacek Krawiec.

"Patrząc na ceny jakie płaci polski przemysł za gaz mamy spory duży bufor bezpieczeństwa dla wydobycia, produkcji i sprzedaży gazu z łupków" - powiedział Krawiec podczas konferencji prasowej.

Odpowiadając na pytanie o opłacalność wydobycia z głębokich złóż (nawet 5-6 km), powiedział, że większość raportów opiera się na starych danych i trzeba poczekać na wyniki prowadzonych odwiertów, aby podawać wiarygodne dane.

Orlen podał dziś, że planuje przeprowadzić w II i III kw. br. pierwsze dwa szczelinowania hydrauliczne na poziomych odcinkach otworów (Wierzbica i Lubartów), w II kw. planuje także kolejne dwa odwierty pionowe w poszukiwaniu gazu łupkowego.

Obecnie zakończono już 6 odwiertów (4 pionowe i 2 kierunkowe). Grupa PKN Orlen ma 10 koncesji poszukiwawczych (ok. 9 tys. km2) w zakresie projektów niekonwencjonalnych.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2012 r. łączny przerób ropy naftowej w grupie wyniósł 27,9 mln ton.