Rząd nie podjął żadnych decyzji w sprawie gazociągu omijającego Ukrainę. Podkreślał to dziś na polsko-ukraińskiej konferencji gazowej w Ministerstwie Gospodarki wicepremier Janusz Piechociński. W spotkaniu wzięli udział między innymi wiceszef ukraińskiego rządu Jurij Bojko, były prezydent Aleksander Kwaśniewski i Jacek Piechota, Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

W ubiegłym tygodniu EuRoPol Gaz i Gazprom podpisały memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał II. Dziś wicepremier Piechociński zapewniał, że to nie ostateczna decyzja oraz że Polska rozmawia z Ukrainą na ten temat. Rząd polski nie podjął żadnych nowych decyzji w sprawie proponowanego w ostatnich dniach nowego połączenia gazowego z terytorium Białorusi przez Polskę na Słowację - oświadczył minister gospodarki.

Dodał, że jednym z głównych pytań jakie stawia polska strona jest wpływ na system energetyczny krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Ukrainy. Sprawa memorandum będzie przedmiotem raportu jaki dla premiera ma przygotować na przyszły tydzień minister spraw wewnętrznych. Ma on między innymi wyjaśnić, dlaczego szef rządu nie został poinformowany o tym dokumencie.

"Musimy wyciągnąć wnioski z zamieszania wokół memorandum z Gazpromem" - mówił ukraiński wiceminister paliw i energetyki. Władimir Makucha przyznał w Warszawie, że Polacy i Ukraińcy powinni więcej rozmawiać o projektach energetycznych.

Ukraiński wiceminister paliw i energetyki pytany przez dziennikarzy, czy Ukraińcy traktują memorandum z Gazpromem jako " cios w plecy" tonował nastroje. "Może ktoś tak powiedział, ale w tej sprawie mieliśmy kilka dni temu bardzo miłą rozmowę między prezydentami Ukrainy i Polski" - powiedział Makucha.

Otwierając konferencję, Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że ten rok będzie przełomowy w historii naszego wschodniego sąsiada. Unia Europejska czy Unia Euroazjatycka? Zdaniem byłego prezydenta przed takim wyborem stoi Ukraina.

W listopadzie będzie bowiem możliwe podpisanie Umowy Stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Będzie to porównywalne z 1991 rokiem, gdy w referendum Ukraińcy zagłosowali za niepodległością.

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego Unia powinna podpisać Umowę z Kijowem już w tym roku. Opóźnianie tego o kolejne lata sprawi, że Ukraina zbliży się do Rosji. Już teraz prezydent Putin kusi ją unią celną i w przyszłości Unią Euroazjatycką. To wschodnia alternatywa Unii Europejskiej i najpoważniejszy politycznie projekt Władimira Putina- mówił Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent zaapelował również o rozmowy z Ukrainą w sprawie memorandum gazowego. Jego zdaniem, że Warszawa powinna konsultować się w tej sprawie z Kijowem, aby wyjaśnić wszelkie kontrowersje. Trzeba dowiedzieć się, czy taka zmiana jest zagrożeniem dla ukraińskiego interesu narodowego - dodał Kwaśniewski. Były prezydent jest zdziwiony, że premier Donald Tusk nie wiedział nic o memorandum. Jego zdaniem, powinien wiedzieć, bo taki projekt to element strategii rządu.