Najpóźniej jutro w południe na biurko Donalda Tuska trafi raport w sprawie podpisania memorandum gazowego pomiędzy EuRoPol Gazem i Gazpromem. Informację taką podał na Twitterze rzecznik rządu Paweł Graś.

Dokument opracował minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. W zeszłym tygodniu o sporządzenie raportu poprosił premier. Opracowanie ma zawierać szczegółowy opis wszystkich zdarzeń związanych z podpisaniem memorandum między Gazpromem i EuRoPol GAZ-em.

Sieniewicz rozliczy co do minuty

W dokumencie ma się także znaleźć analiza procesów decyzyjnych, a także przepływu informacji między organami państwa i podmiotami gospodarczymi, których udziały należą do skarbu państwa.

Miały polecieć głowy...

Wicepremier Janusz Piechociński w zeszłym tygodniu sugerował, że konsekwencją zamieszania i publikacji raportu powinny być dymisje menedżerów w spółkach gazowych. Minister gospodarki, pytany dziś o to przez reportera IAR, nie był już tak kategoryczny.

Piechociński nie taki już stanowczy

"Raport będzie zestawieniem dat i decyzji poszczególnych osób. Odpowie na pytanie, dlaczego czołowi politycy w kraju nie zostali poinformowani o tym porozumieniu" - powiedział dyplomatycznie Janusz Piechociński. Dopytywany o ewentualne dymisje, odparł "będzie raport, będą wnioski".
Nowa nitka gazociągu Jamał II miałaby docierać na Słowację przez Białoruś i Polskę. Jej długość to 2 tysiące kilometrów, a koszt budowy szacowany jest nawet na 5 miliardów dolarów.

Tusk: Kto wiedział, nie powiedział...

Donald Tusk zapewniał w zeszłym tygodniu, że najpóźniej w czwartek odniesie się do przygotowywanego w MSW raportu o tym, kto wiedział, a kto nie powiedział politykom o podpisaniu memorandum.

Tajemniczy Jamał II

Gazociąg Jamalski to gazociąg, który łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Projekt rozpoczął się w 1992 roku, a porozumienie z Polską podpisano za rządów Hanny Suchockiej w roku 1993 r.

Odcinek polsko-białoruski został ukończony w 1999 roku, a planowane pojemności przesyłowe osiągnął w 2005 roku. Gazociąg biegnie przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec.

Projekt przewidywał zbudowanie drugiej nitki gazociągu tzw. Jamał II. Gazprom nie wybudował jednak drugiej nitki rurociągu jamalskiego (Jamał II) i rozpoczął budowę Gazociągu Północnego omijającego Polskę.

Nowa nitka gazociągu Jamał II miałaby docierać na Słowację przez Białoruś i Polskę. Jej długość to 2 tysiące kilometrów, a koszt budowy szacowany jest nawet na 5 miliardów dolarów.