Dokument opracował minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. W zeszłym tygodniu o sporządzenie raportu poprosił premier. Opracowanie ma zawierać szczegółowy opis wszystkich zdarzeń związanych z podpisaniem memorandum między Gazpromem i EuRoPol GAZ-em.
Sieniewicz rozliczy co do minuty
W dokumencie ma się także znaleźć analiza procesów decyzyjnych, a także przepływu informacji między organami państwa i podmiotami gospodarczymi, których udziały należą do skarbu państwa.
Miały polecieć głowy...
Wicepremier Janusz Piechociński w zeszłym tygodniu sugerował, że konsekwencją zamieszania i publikacji raportu powinny być dymisje menedżerów w spółkach gazowych. Minister gospodarki, pytany dziś o to przez reportera IAR, nie był już tak kategoryczny.
Piechociński nie taki już stanowczy
"Raport będzie zestawieniem dat i decyzji poszczególnych osób. Odpowie na pytanie, dlaczego czołowi politycy w kraju nie zostali poinformowani o tym porozumieniu" - powiedział dyplomatycznie Janusz Piechociński. Dopytywany o ewentualne dymisje, odparł "będzie raport, będą wnioski".
Nowa nitka gazociągu Jamał II miałaby docierać na Słowację przez Białoruś i Polskę. Jej długość to 2 tysiące kilometrów, a koszt budowy szacowany jest nawet na 5 miliardów dolarów.
Tusk: Kto wiedział, nie powiedział...
Donald Tusk zapewniał w zeszłym tygodniu, że najpóźniej w czwartek odniesie się do przygotowywanego w MSW raportu o tym, kto wiedział, a kto nie powiedział politykom o podpisaniu memorandum.
Tajemniczy Jamał II
Gazociąg Jamalski to gazociąg, który łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Projekt rozpoczął się w 1992 roku, a porozumienie z Polską podpisano za rządów Hanny Suchockiej w roku 1993 r.
Odcinek polsko-białoruski został ukończony w 1999 roku, a planowane pojemności przesyłowe osiągnął w 2005 roku. Gazociąg biegnie przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec.
Projekt przewidywał zbudowanie drugiej nitki gazociągu tzw. Jamał II. Gazprom nie wybudował jednak drugiej nitki rurociągu jamalskiego (Jamał II) i rozpoczął budowę Gazociągu Północnego omijającego Polskę.
Nowa nitka gazociągu Jamał II miałaby docierać na Słowację przez Białoruś i Polskę. Jej długość to 2 tysiące kilometrów, a koszt budowy szacowany jest nawet na 5 miliardów dolarów.