Porozumienie w sprawie nowych cen gazu między PGNiG i Gazpromem to bardzo dobra wiadomość dla Polski i wszystkich odbiorców gazu - napisał minister skarbu Mikołaj Budzanowski w przesłanym komentarzu. Jak podało PGNiG, obniżka przekracza 10 proc.

"Nasz kraj, jako odbiorca rosyjskiego gazu jest od dziś traktowany na równi z innymi partnerami Gazpromu z Europy Zachodniej. To historyczna szansa dla polskiej gospodarki. Szansa dla zwiększenia naszej przewagi konkurencyjnej na tle innych gospodarek europejskich" - oświadczył Budzanowski.

Jak poinformował, wyraził zgodę na zawarcie aneksu do kontraktu jamalskiego po wnikliwiej analizie wniosku zarządu PGNiG w tej sprawie. Minister zaznaczył, że tym samym zakończyły się trwające ponad rok negocjacje.

"Przyjęta strategia negocjacyjna, opierająca się o arbitraż, przyniosła wymierne efekty. Spór zakończono wcześniej i na drodze porozumienia, a jego efekty pozwolą zrealizować wszystkie założone cele. Chodzi o korzystną zmianę ceny gazu dla 18 mln Polaków oraz polskich przedsiębiorstw. Polskie gospodarstwa domowe zapłacą najniższe rachunki za gaz w regionie. Porozumienie oznacza również, że strategiczna spółka Skarbu Państwa, dzięki zaoszczędzonym miliardom złotych, odzyska rentowność i będzie mogła zwiększyć znacząco inwestycje w poszukiwanie i wydobycie gazu" - dodał szef resortu skarbu.

Jak powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, obniżka cen pochodzącego od Gazpromu gazu jest wyższa niż 10 proc. Poinformowała także, że PGNiG w połowie listopada złoży wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki ws. nowej taryfy gazowej. Natomiast prezes URE Marek Woszczyk poinformował we wtorek, że URE zatwierdzi wniosek taryfowy PGNiG z niższymi cenami gazu.

Warunkiem wejścia w życie aneksu jest zwrócenie się przez PGNiG z odwołaniem pozwu do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński poinformował we wtorek, że wniosek o wycofanie sprawy został już przesłany do Trybunału Arbitrażowego, we wtorek miał też tam dotrzeć identyczny wniosek ze strony rosyjskiej.

Procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny importowanego z Rosji gazu PGNiG rozpoczęło na początku listopada zeszłego roku.

W lutym br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło przed Trybunałem Arbitrażowym pozew przeciw OAO Gazprom i OOO Gazprom Export. Przedmiotem pozwu była zmiana warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu, który zawarto we wrześniu 1996 roku.