W listopadzie Sejm zajmie się projektem ustawy regulującym zasady wydobycia gazu łupkowego w Polsce a także projektem obywatelskim, który blokuje reorganizację sądów rejonowych - wynika z informacji przekazanych przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz.

Kopacz powiedziała, że w sprawie projektu dotyczącego gazu łupkowego Sejm czekał na stanowisko rządu. Jak podkreśliła, po rozmowie z szefem kancelarii premiera Tomaszem Arabskim, do czego była zobligowana przez Konwent Seniorów i Prezydium Sejmu, wie, że takie stanowisko rządu jest. "Będziemy to prawdopodobnie na pierwszym listopadowym posiedzeniu Sejmu rozpatrywać" - poinformowała marszałek na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Chodzi o projekt złożony w listopadzie 2011 roku przez PiS. Według jego autorów ma on zagwarantować państwu sprawiedliwy udział w dochodach z wydobycia gazu łupkowego. Zawiera on regulacje m.in. z zakresu koncesji na wydobycie i wysokości opłat wydobywczych.

Reklama

Na początku października PiS alarmowało, że propozycja jest blokowana przez marszałek Sejmu i rząd. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił, że brak odpowiednich regulacji umożliwia niekontrolowany proces zbywania koncesji.