statystyki

Związkowcy z PGG żądają gwarancji zatrudnienia

autor: Julita Żylińska05.05.2020, 09:31; Aktualizacja: 05.05.2020, 09:31
Górnicy odebrali to jako sygnał możliwej likwidacji części kopalni w sierpniu, po zakończeniu programu ratunkowego. Chodzi o KWK Ruda (ruch Pokój, Halemba, Bielszowice), a także kopalnie Sośnica, Bolesław Śmiały i Wujek. Spoza PGG zagrożone miałyby być kopalnie Janina i Brzeszcze w Tauronie Wydobycie oraz jedna z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Górnicy odebrali to jako sygnał możliwej likwidacji części kopalni w sierpniu, po zakończeniu programu ratunkowego. Chodzi o KWK Ruda (ruch Pokój, Halemba, Bielszowice), a także kopalnie Sośnica, Bolesław Śmiały i Wujek. Spoza PGG zagrożone miałyby być kopalnie Janina i Brzeszcze w Tauronie Wydobycie oraz jedna z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.źródło: ShutterStock

Pracownicy obawiają się, że po zakończeniu programu ratunkowego dojdzie do likwidacji kopalni Ruda, Sośnica, Bolesław Śmiały i Wujek.

– Pracownicy mają jasne stanowisko, mogą ponieść określone wyrzeczenia (obniżkę płac – red.), jeśli przyniosą one określone skutki i tymi skutkami ma być zachowanie miejsc pracy – powiedział DGP po poniedziałkowym spotkaniu związkowców z zarządem Polskiej Grupy Górniczej przewodniczący Sierpnia 80 Bogusław Ziętek. Jak mówi, górników zaniepokoił zamiar częściowego wstrzymania nie tylko wydobycia, ale też prac przygotowawczych pod ziemią przez PGG w ramach programu antykryzysowego. – O ile zrozumiałe jest wstrzymanie wydobycia, dlatego że zwały są pełne, o tyle nie rozumiemy, dlaczego równocześnie miałoby nastąpić wstrzymanie robót przygotowawczych co najmniej na miesiąc – tłumaczył.

Górnicy odebrali to jako sygnał możliwej likwidacji części kopalni w sierpniu, po zakończeniu programu ratunkowego. Chodzi o KWK Ruda (ruch Pokój, Halemba, Bielszowice), a także kopalnie Sośnica, Bolesław Śmiały i Wujek. Spoza PGG zagrożone miałyby być kopalnie Janina i Brzeszcze w Tauronie Wydobycie oraz jedna z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Myślę, że scenariusz obejmujący likwidację tych kopalń w sierpniu będzie mógł być realizowany. Jakby próbowano nam teraz obciąć rękę po to, żeby za trzy miesiące odciąć nam drugą rękę i obie nogi – podsumował Ziętek.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • Asia (2020-05-05 16:01) Zgłoś naruszenie 693

    Niestety,ale związki boją się o własną **** ,a nie górników....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Daniel(2020-05-05 17:06) Zgłoś naruszenie 5050

    Ile wy kur...a jeszcze będziecie żądać. Weźcie się za robotę w końcu bo tylko widzicie swój czubek nosa. PRYWATYZACJA TO JEST LEKARSTWO!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Gonzo(2020-05-05 21:04) Zgłoś naruszenie 459

    Związkowcy to pasożyty największe pracusie na kopalniach. Tęgie rozumy z zawodowym wykształceniem To co się dzieje teraz to jakiś kabaret Związkowcy żądają!!! Niby kto to jest ten związkowiec po szkole zawodowej Co on sobą reprezentuje że ma czelność zadać Zadać może w domu po dziecku lepszych wyników w nauce np

    Odpowiedz
  • Max(2020-05-05 19:06) Zgłoś naruszenie 4537

    Panowie górnicy wy musicie wreszcie zrozumieć że nie jesteście jakąś szczególną grupą zawodową i że wam się wszystko należy. Jesteście tacy sami jak cała reszta społeczeństwa a to że lepsze czasy już za wami i jak było dobrze to kasę żeście przerzarli to wasz problem a nie reszty społeczeństwa.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Tomek(2020-05-05 14:49) Zgłoś naruszenie 4315

    Nie wieże serio firma tonie w długach a wy zadacie czegos gdzie tak jest na świecie!!! Wiedzieliście jako związki zapewne jaka jest sytuacja finansowa spółki przed korona ale podwyżki jak najbardziej a teraz jak sami żeście dobili po części ta spółkę wraz z nieudolnym zarządem wy czegoś zadacie. Może tak gwarancja zatrudniia dla gurnikow ale nie dla was pasuje??? Bo serio czytam to i normalnego człowieka krew zalewa

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Krzysztof(2020-05-05 22:07) Zgłoś naruszenie 3616

    KU...WA MAĆ!!! KAŻDA PRACA JEST NAM POTRZEBNA!!! WINICIE GÓRNIKÓW ZA TO ŻE POSZLI DO PRACY KTÓRĄ PAŃSTWO IM DAŁO!!! GDZIE WY ŻYJECIE?!!! TO CO? TERAZ WIĘKSZOŚĆ FIRM ZACZYNA BYĆ W ZAPAŚCI FINANSOWEJ!!! ZAMKNĄĆ! PRACOWNIKÓW WYWALIĆ BO SĄ WINNI!!! I CO DALEJ!!? LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI! NIE ŻYJCIE CHWILĄ SYTUACJI JAKIMIŚ INFORMACJAMI Z DU...PY!!! BYLIŚCIE TAM?PRACUJECIE TAM? KAŻDY MA PRAWO DO PRACY! BO PRACA JEST DLA LUDZI! A NIE LUDZIE DLA PRACY!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • wyngiel(2020-05-05 19:17) Zgłoś naruszenie 3523

    Nikt nie chce ich węgla ale oczekują gwarancji zatrudnienia. Co niby mają robić W pracy. To może niech część wyngla na powrót zakopią

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gregor (2020-05-05 19:06) Zgłoś naruszenie 3429

    Likwidować , ekonomia jest podstawą , kto miałby dopłacać , ja na pewno nie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Geol(2020-05-05 17:13) Zgłoś naruszenie 2823

    Restrukturyzacja kopalń w tym p gg co 7 miesięcy - dosypać kasy z podatków emeryta i do przodu. Za 6 miesiecy resttukturyzacjs

    Odpowiedz
  • thx(2020-05-05 20:35) Zgłoś naruszenie 2411

    Prezes i zarząd do kitu Zmienić prezesa i cały zarząd - to oni ponoszą odpowiedzialność

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan(2020-05-06 02:08) Zgłoś naruszenie 211

    Raport NIK 2019 opisał nieprawidłowości. To co dzieje się w PGG to wstyd na całą Polskę. Kolesiostwo, przekręty, oni nawet własnych sprzętów nie mają, bo np od Famuru wynajmują. Miliardy utopiły spółki energetyczne. W lutym 14 stoi za zysk za 2019, który okazał się strata. Od 30 lat ratowało się górnictwo, bo strategiczna branża, ile jeszcze miliardów na to pójdzie. W PGG mają dywizje: zyski nasze, straty wasze

    Odpowiedz
  • Zbyszek(2020-05-05 22:44) Zgłoś naruszenie 208

    Kim ty jesteś z zawodu? Życzę ci prywatyzacji twojej firmy.Zobaczysz jak to jest!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zibi(2020-05-05 21:17) Zgłoś naruszenie 1511

    Węgiel się pali a mapa cała zielona to z węgla ten smog!

    Odpowiedz
  • Zróbcie wreszcie porządek(2020-05-06 07:18) Zgłoś naruszenie 150

    Przede wszystkim wywalcie wszystkich emerytów, szczególnie tych w krawatach. Młodzi ludzie siedzą przy biurkach i robią to samo za niemałe pieniądze a równocześnie pobierają wysokie emerytury!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kubok21(2020-05-05 23:16) Zgłoś naruszenie 1416

    Człowieku co ty możesz wiedzieć pracuje na kopalni dziesięć lat a czym dłużej pracuje tym mniejzarabiam te podwyżki co niby dziady dali to niech se w **** w sądzą jak na czym innym odcinają nie da się godnie zarobić w pgg ale cóż zapiepszam na przygoyòwkach bo muszę rodzine utrzymać ale godnie żyć za tą pensję nie idzie a pracuje tam bo uczyłem się tego zawodu i chce w nim pracować

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bogdan(2020-05-05 20:42) Zgłoś naruszenie 131

    Ruda- brawo 3 kopalnie na raz nie no propsy, nie chodzi przypadkiem o ruch pokoj? Bolek Smialy-kopalnia moze z miesiac temu podpisala dlugoterminowy kontrakt na dostawy do nowego bloku w jaworznie i teraz lo roz likwidacja? Wujek-no ok kopalnia symbol, ale fakt faktem nie maja gdzie fedrowac. Ale kopalnia JSW, ktora ? Czy aby napewno to dobra informacja, czy moze jakis ostatnio modny fejk? Bo taki plot spod bramy to ostanio masa.

    Odpowiedz
  • Ja(2020-05-05 21:27) Zgłoś naruszenie 1320

    Po co komu węgiel? Przecież truje

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ryl(2020-05-06 09:19) Zgłoś naruszenie 110

    Co sie dzieje w pgg zwiazki wywalczyły dla pracownikow biurowych barborki bony zywnościowe deputat weglowy, przywileje na wcześniejsza emeryture wszystkim gornikom i sobie chodz prawda jest taka ze te przywileje nalezy sie 30% tylko a po drugie juz dawno sa dogadani ze soba bo nikt niedoprowadzi do prywatyzacji nie dlatego ze ryle straca prace bo oni jej niestracilby tylko straciło by sie 60% stołeczkow biurowych bo tyle jest wymuszonych miejsc pracy z powodu znajomości po ciotkach . Poprostu doprowadza do upadku i sie podziela mniejszymi nowymi społkami jakie powstana.

    Odpowiedz
  • Polak(2020-05-06 10:54) Zgłoś naruszenie 70

    Szkoda gadać co PiS robi

    Odpowiedz