statystyki

Górnicy boją się, że PGG i tak upadnie

autor: Julita Żylińska27.04.2020, 10:54; Aktualizacja: 27.04.2020, 10:54
Zarząd, który jeszcze w lutym przyznał górnikom 6-proc. podwyżki (związki domagały się 12 proc.), w połowie kwietnia zaproponował program ratunkowy zakładający m.in. 20-proc. redukcję wymiaru pracy i pensji do końca lipca. Na to nie chciały zgodzić się związki zawodowe.

Zarząd, który jeszcze w lutym przyznał górnikom 6-proc. podwyżki (związki domagały się 12 proc.), w połowie kwietnia zaproponował program ratunkowy zakładający m.in. 20-proc. redukcję wymiaru pracy i pensji do końca lipca. Na to nie chciały zgodzić się związki zawodowe.źródło: ShutterStock

Związkowcy próbują wyegzekwować od Jacka Sasina długofalowy plan dla branży, zanim zgodzą się na cięcia pensji.

Gdy w 2016 r. powstawała Polska Grupa Górnicza, nowy twór skupiający kilkanaście kopalń Kompanii Węglowej został obwołany największym przedsiębiorstwem górniczym w Europie. Dziś jest w poważnych tarapatach, bo wysokie koszty wydobycia i problemy z jakością powodują, że nie można sprzedać surowca. Ciepła zima i wybuch pandemii pogorszyły i tak zły stan spółki, która odwołuje realizację części kontraktów (m.in. zamówień w Famurze) i próbuje ograniczyć koszty, m.in. poprzez zmniejszenie wydobycia i obniżkę płac.

Zarząd, który jeszcze w lutym przyznał górnikom 6-proc. podwyżki (związki domagały się 12 proc.), w połowie kwietnia zaproponował program ratunkowy zakładający m.in. 20-proc. redukcję wymiaru pracy i pensji do końca lipca. Na to nie chciały zgodzić się związki zawodowe. Zaproponowały tzw. postojowe przez jeden dzień w tygodniu z zachowaniem prawa do 60-proc. wynagrodzenia za ten czas. Na to nie zgodziło się kierownictwo PGG, mające poparcie wicepremiera Jacka Sasina.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • Emeryt górniczy wróg darmozjadów.(2020-04-27 14:24) Zgłoś naruszenie 835

    Związkowcy na kopalniach to pasożyty żyjący kosztem prawdziwych dołowych górnikach. Są jak kleszcze na psie. Tylko im na swojej ***** zależy. Wyprowadzanie kasy z kopalni to ich specjalność, a to na gwarki, a to na majówkę, a to na wycieczkę, a to x100.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Górnik murcki-staszic(2020-04-27 13:16) Zgłoś naruszenie 598

    To nie górnicy się martwią tylko ***** ze związków zawodowych

    Odpowiedz
  • Pg silesia(2020-04-27 21:57) Zgłoś naruszenie 5910

    Proszę bardzo rządy pisu.. Frajerzy kupieni za 500 plus do tego 50 związków na kopalniach... gratulacje..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krasnal(2020-04-27 20:07) Zgłoś naruszenie 5142

    Nie jest mi żal górników całowali władze po rękach teraz władza da im kopa w du...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wiesiek(2020-04-28 05:52) Zgłoś naruszenie 444

    Zlikwidować Związki wtedy będzie kasa. Nie potrzebne są wyjazdy, majówki, kuligi itp.. Jak ich nie będzie będą takie oszczędności że hoho... No i po co baby z biur mają dodatki jak Górnik!!??

    Odpowiedz
  • Edi(2020-04-27 17:16) Zgłoś naruszenie 375

    Sam byłem górnikiem jest mi tylko żal robotnika bo ta reszta zawsze ma coś w zanadrzu, a PGG dno a tym razem cała Polska w potrzebie już nie tak łaywo. O pomoc.

    Odpowiedz
  • Zygmunt(2020-04-27 15:25) Zgłoś naruszenie 357

    Korporacje siedzą na ****** i mają 100% płatne nie będziemy do nich dopłacać.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Garetus(2020-04-28 04:46) Zgłoś naruszenie 349

    "... tarapatach, bo wysokie koszty wydobycia..." Dlaczego ktoś z rządu nie odważy się wyjaśnić rodakom że tzw. wysoki koszt wydobycia tony węgla w PL wynika z obłożenia każdej tony jaka wydobywana jest przez nasze kopalnie daninami w postaci podatków jakie obligatoryjnie kopalnie płacą kilkunastu instytucjom rządowym. Jak można tyle lat wciskać rodakom ten kit że nasz węgiel jest taki drogi bo górnik tyle zarabia? Faktyczny koszt wydobycia tony w PL jest porównywalny do kosztu wydobycia tony w Rosji Kolumbii itp. Różnica polega na tym że w PL polskie kopalnie muszą odprowadzić z automatu podatki wliczane w cenę tony węgla wydobytego w PL.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ślask(2020-04-27 21:35) Zgłoś naruszenie 3015

    Przez 5 lat ilewali wszystko i wszystkich teraz na wypłatę węgiel Sobie wsadzcie w D.

    Odpowiedz
  • Andy (2020-04-27 23:18) Zgłoś naruszenie 2910

    Sasin was górnicy załatwi jak zorganizował lot do Smoleńska. BEDZIECIE JESZCZE TESKNI ZA POPRZEDNIKAMI.ALE WASZA Solidarność was też wpusci w tzw malinki

    Odpowiedz
  • Gierek(2020-04-27 15:03) Zgłoś naruszenie 2645

    Górnicy chodźcie na Warszawę przed wyborami to i 100% podwyżki dosyaniecie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Alicja z peło(2020-04-27 14:58) Zgłoś naruszenie 199

    tylko że obcięcie plac powinno być od bazy przed podwyżka

    Odpowiedz
  • Bezimienny(2020-04-27 20:02) Zgłoś naruszenie 196

    Mozr zamoast na warszawke jechać spakować zwiszkowcow na taxzki i przystac na obnizke 20 % . Sporo osob ma.wieksze problemy i jakoś muszą sobie radzić

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • GupiRyl(2020-04-28 07:43) Zgłoś naruszenie 1721

    Nie rozumiem o co chodzi... jak mi nie pasowalo w mojej pracy znalazlem inna ... był okres ze prosili sie o pracownika... no ja wiem ze nie ma duzo takich firm z 14 tkami 15 tkami i płaceniem za granie w H... no ale lepszy rydz niz nic... a Rządowi i tak sie dziwie ze tyle czasu trzyma tego pryszcza na d.... jakim jest górnictwo w Polsce

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Szaikan(2020-04-28 08:05) Zgłoś naruszenie 127

    Większość górników których znam i w tym ja nie ma nic przeciwko obniżce na jakiś czas. Ale boimy się jedynego. Te miesiące będą nie składkowe Za wolny dzień nie będą odprowadzane składki co skutkuje tym że cały miesiąc będziemy musieć odrabiać, a wolne będziemy mieć tylko 4 dni. A jak to ma być do lipca to 3 miesiące odrobki za 12 dni wolnego. Masakrą

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mikołaj (2020-04-28 15:12) Zgłoś naruszenie 92

    Sasin zorganizował lot 96 ludzi do Smoleńska ) i ma też inne,, dokonania"!) - jak wyszło?.. Cały Świat widzi.

    Odpowiedz
  • emeryt(2020-04-28 14:11) Zgłoś naruszenie 99

    A dlaczego mamy płacić takie ceny za prąd, bo górnicy nie chcą zmienić pracy???/

    Odpowiedz
  • *****(2020-04-28 20:49) Zgłoś naruszenie 55

    Wszyscy jesteście ******** państwo nigdy nie dołożyło do górnictwa. Gdyby do tego doszło już dawno by te kopalnie pozamykali. Oni piszą ile muszą dolozyc, niech napiszą ile z nich biora.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz