statystyki

Korekta umów na prąd o czasie. Ale niższe ceny tylko na chwilę

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Tomasz Żółciak12.09.2019, 08:54; Aktualizacja: 12.09.2019, 08:55
Umowy na dostawy energii na ten rok są korygowane zgodnie z ustawą prądową. Dla samorządów podwyżki na 2020 r. mogą sięgnąć 50–60 proc. Rząd nie wyklucza kolejnych interwencji.

Umowy na dostawy energii na ten rok są korygowane zgodnie z ustawą prądową. Dla samorządów podwyżki na 2020 r. mogą sięgnąć 50–60 proc. Rząd nie wyklucza kolejnych interwencji.źródło: ShutterStock

Umowy na dostawy energii na ten rok są korygowane zgodnie z ustawą prądową. Dla samorządów podwyżki na 2020 r. mogą sięgnąć 50–60 proc. Rząd nie wyklucza kolejnych interwencji.

Przedsiębiorstwa obrotu mają czas do 14 września na dostosowanie umów z klientami do przepisów ustawy. Opłata za energię elektryczną nie może być wyższa niż stawki stosowane 30 czerwca 2018 r. Zapytaliśmy Ministerstwo Energii (ME), czy monitoruje ten proces i jaka jest pewność, że wszyscy uprawnieni odbiorcy będą mieli skorygowane umowy. Resort sugeruje, że nie ma potrzeby prowadzenia bieżącego monitoringu.

– Obowiązki spółek obrotu w zakresie odpowiedniego dostosowania umów określają ustawa oraz rozporządzenie. Istotny w tym kontekście jest przepis art. 18 ustawy, przewidujący nakładanie przez prezesa URE na sprzedawców energii kar za niedopełnienie obowiązków ustawowych – przekonuje resort. Za złamanie ustawy grozi kara nawet do 5 proc. obrotów.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie