statystyki

Akcyza na prąd sfinansuje walkę o klimat?

autor: Mariusz Szulc17.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 17.09.2019, 07:46
Raport krytykuje państwa za ich stosunek do biopaliw. Niewykluczone więc, że w przyszłości krajowe klasyfikacje zostaną ujednolicone na poziomie unijnym.

Raport krytykuje państwa za ich stosunek do biopaliw. Niewykluczone więc, że w przyszłości krajowe klasyfikacje zostaną ujednolicone na poziomie unijnym.źródło: ShutterStock

Unijne reguły akcyzowe są przestarzałe, bo wspierają tradycyjny przemysł, a nie energię alternatywną. Nadszedł czas na zmiany – wynika z najnowszego raportu opublikowanego na stronach Komisji Europejskiej oceniającego funkcjonowanie tzw. dyrektywy energetycznej (2003/96/WE z 27 października 2003 r.). Treść raportu nie jest formalnie wiążąca dla KE, ale w praktyce Bruksela często wykorzystuje takie dokumenty w pracach legislacyjnych. Te zaś w odniesieniu do dyrektywy energetycznej zostaną prawdopodobnie podjęte w najbliższym czasie, bo KE chce, aby zreformowany system podatkowy wspierał jej politykę ekologiczną.

Co może nas czekać?

Po pierwsze, autorzy raportu sugerują podwyższenie minimalnych stawek akcyzy na energię elektryczną i paliwa grzewcze. Państwa członkowskie mogą ustalać wysokość podatku samodzielnie, ale nie mogą obniżyć go poniżej minimalnego poziomu (np. dla energii elektrycznej 0,5 euro od megawatogodziny). Ponieważ jednak większość krajów wprowadziła preferencje dla gospodarstw domowych i przemysłu, twórcy raportu uważają, że obecne reguły nie tylko podminowały funkcjonowanie wspólnego unijnego rynku, ale też uderzyły w cele klimatyczne, które postawiła przed sobą UE.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie