statystyki

Polska ograła Gazprom w Luksemburgu. To cios dla gazowych planów Kremla

autor: Łukasz Grajewski11.09.2019, 08:02; Aktualizacja: 11.09.2019, 08:10
Opal to lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream I

Opal to lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream Iźródło: ShutterStock

Gazprom nie będzie mógł korzystać z pełnej przepustowości gazociągu OPAL. Decyzja Sądu UE utrudnia rosyjskie plany zmonopolizowania europejskiego rynku gazu.

– Mam wrażenie, że po raz pierwszy zasada solidarności energetycznej nabrała materialnego znaczenia, a nie jest tylko pustosłowiem – komentował wyrok prezes PGNiG Piotr Woźniak. Decyzja wzbudziła w Warszawie entuzjazm, bo wcale nie było pewne, czy sąd zdecyduje zgodnie z polskim interesem. Ograniczenie możliwości wykorzystania gazociągu Opal przez Gazprom zostało uzasadnione właśnie zasadami solidarności energetycznej.

Sam Opal to lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream I. Rosyjski gaz wpływa na terytorium Niemiec od strony Bałtyku i płynie wzdłuż granicy z Polską aż do granicy z Czechami, skąd może być dalej rozprowadzany po Europie Środkowo-Wschodniej. Ponieważ Opal znajduje się całkowicie na terytorium UE, to na podstawie unijnych przepisów antymonopolowych Gazprom mógł korzystać tylko z połowy pełnej przepustowości gazociągu, co ograniczało użycie całego Nord Stream. W 2016 r. Bundesnetzagentur, regulator niemieckiego rynku energii, wydał zgodę na wykorzystanie przez Gazprom pełnej przepustowości, a Komisja Europejska zgodziła się w tym przypadku na odstępstwo od obowiązujących w UE reguł. Tę decyzję Komisji Polska przy wsparciu Litwy i Łotwy zaskarżyła do TSUE.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ostrava(2019-09-11 08:41) Zgłoś naruszenie 36

    Decyzja jest skierowana przeciw Czechom bo Opal doprowadza gaz do Czech. A ochrona rury przez Ukrainę nie ma nic wspólnego z EU solidarnością energetyczna bo Ukraina nie należy do Unii. Rura wypełniona w 50% to tak jakby używać samochód tylko w połowie - na dwoch kolach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie