statystyki

Plany Orlenu na wiatraki. Spółka planuje podpisać umowę joint-venture

autor: Julita Żylińska09.09.2019, 09:19; Aktualizacja: 09.09.2019, 09:19
Resort energii konsultuje się w tej kwestii m.in. z administracją Wielkiej Brytanii, która jest jednym z liderów offshore’u.

Resort energii konsultuje się w tej kwestii m.in. z administracją Wielkiej Brytanii, która jest jednym z liderów offshore’u.źródło: DGP

Spółka planuje do połowy przyszłego roku podpisać umowę joint-venture z inwestorem, który ma doświadczenie w eksploatowaniu farm wiatrowych na morzu. Przed końcem roku powinien też zostać upubliczniony projekt specustawy dla offshore’u.

Orlen ma już listę potencjalnych inwestorów, spośród których do końca roku chce wybrać partnera do realizacji farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił dziennikarzom w Krynicy, że koncern rozmawia z „dwucyfrową” liczbą firm z Europy i nie tylko.

Jak wyjaśnił DGP dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Jarosław Dybowski, partner ma dostarczyć zarówno kapitał, jak i know-how, którego brakuje Polsce w tego typu projektach. Orlen chce zachować kontrolę w projekcie, inwestor branżowy mógłby więc uzyskać 49 proc. udziałów. W przyszłym roku polska spółka paliwowa chce też złożyć dokumenty potrzebne do uzyskania pozwoleń środowiskowych, co przybliży realizację farmy na Bałtyku. Do tej pory najbardziej zaawansowany jest projekt Polenergii, spółki kontrolowanej przez rodzinę Kulczyków. W zeszłym roku PGE ogłosiła wezwanie na jej akcje, ale do transakcji nie doszło.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie