Baca-Pogorzelska: Spółki komunalne będą podnosić ceny. Przez prąd

autor: Karolina Baca-Pogorzelska31.07.2019, 08:40; Aktualizacja: 31.07.2019, 08:42
Karolina Baca-Pogorzelska

Karolina Baca-Pogorzelskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Nasza spółka komunalna nie jest uprawniona do takich rekompensat, więc zostaliśmy oszukani, czy jak mówią moi pracownicy wyrolowani i nikt przed wprowadzeniem podwyżek nas o zdanie nie pytał. Mało tego anulowano nam porozumienie o gwarancji stałych cen na ten rok z poziomem z roku 2018” – napisał wczoraj do mnie prezes jednego z miejskich przedsiębiorstw komunikacji.

Ktoś powie może, że zaskoczenia nie ma, bo już po nowelizacji ustawy prądowej było jasne, że część spółek komunalnych zwrotów za wyższe ceny prądu nie dostanie. Tyle że minister energii Krzysztof Tchórzewski uspokajał, że większość, bo 70 proc. miejskich przedsiębiorstw, załapie się na ustawowe wsparcie, bo mieszczą się w definicji małego przedsiębiorstwa. To nawet możliwe. Tyle że pozostałe 30 proc. spółek może obsługiwać nawet dwie trzecie wszystkich mieszkańców Polski. Ostrzegaliśmy przed taką sytuacją na początku miesiąca. Czym to grozi? Gospodarstw domowych jest 1 5 m ln, zużywają ok. 30 TWh, czyli mają ok. 18 proc. udziału w ogólnopolskim zużyciu energii elektrycznej, a taki KGHM Polska Miedź, sam jeden zużywając 2,5 TWh rocznie, odpowiada za 1,5-proc. udział. Dlaczego o tym piszę? Bo jeśli jesteśmy przekonywani, że będzie taniej i to niezmiennie od siedmiu miesięcy, a na razie nic z tego nie wynika, to wiara w te zapewnienia jest coraz mniejsza. Musi być drożej. Nawet jeśli przez cały rok nasze domowe rachunki (tzw. grupa G dla gospodarstw domowych) pozostaną na poziomie z połowy 201 8 r ., co zakłada ustawa prądowa, to ci, którzy nie dostaną rekompensat za wyższe ceny prądu w drugim półroczu (w pierwszym automatycznie rekompensaty dostawali wszyscy), odbiją je sobie na nas.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie