Rząd chce dać szansę samorządom i przedsiębiorcom, którzy nie zdążyli do wczoraj złożyć oświadczeń o tym, że są uprawnieni do rekompensat za wyższe ceny energii elektrycznej.
Co prawda Ministerstwo Energii poinformowało nas, że nie pracuje nad wydłużeniem tego terminu (to oznacza, że ustawa zamrażająca ceny na poziomie z 2018 r. nie będzie nowelizowana), ale rozwiązaniem problemu zajął się resort przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz. Chce on wprowadzić poprawkę wydłużającą termin składania oświadczeń do ustawy deregulacyjnej (w sobotę sugerowało to radio RMF). Fakt, że jest taki plan, potwierdziły nam źródła w ministerstwie.
Resort przedsiębiorczości próbuje ratować sytuację po tym, jak resort energii dał mikro- i małym przedsiębiorcom oraz samorządom czas tylko do wczoraj (niespełna miesiąc od publikacji ustawy prądowej zamrażającej ceny energii) na udowodnienie, że mają prawo do rekompensat za drogi prąd. Chodzi o drugie półrocze – w pierwszym automatycznie mieli je wszyscy odbiorcy, teraz tylko gospodarstwa domowe z grupy G. Oświadczenia złożyły prawie wszystkie samorządy, ale nie wiadomo, ile firm, bo wczoraj energetyków zalała fala przesyłek, które są dopiero liczone – dokumenty bowiem można było wysłać pocztą.