Czy grozi nam brak mocy? Wczoraj postój miało 18 proc. polskich wytwórców prądu

autor: Karolina Baca-Pogorzelska03.07.2019, 07:42; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:51

źródło: DGP

PSE w jednym ze swoich dokumentów ostrzega przed brakiem mocy. Wczoraj postój miało 18 proc. polskich wytwórców prądu.

Dotarliśmy do jednego z opracowań operatora – Polskich Sieci Elektroenergetycznych – w którym napisano o ryzyku braku mocy w systemie energetycznym w latach 2019–2020. Może to spowodować brak możliwości jego prawidłowego zbilansowania. Co z kolei doprowadzi do wyłączeń i kosztów dla odbiorców.

Ubiegłotygodniowy rekord zapotrzebowania na energię elektryczną pokazał, że mimo trwających inwestycji jesteśmy na takie sytuacje słabo przygotowani. W momencie, gdy przekroczone zostało 24 GW zapotrzebowania na moc, padł też rekord importu prądu do Polski – 2,7 GW. A wszystko w kraju, gdzie moc zainstalowana wynosi 44,6 GW.

Wczoraj szczytowe zapotrzebowanie przekraczało tylko 22 GW, niemniej jednak ogromna ilość mocy była wyłączona. Jak wynika z danych giełdowej platformy informacyjnej na Towarowej Giełdzie Energii, wyłączonych było 7,87 GW mocy, w tym niemal 1,5 GW z powodu awarii (tym uległy bloki w Pątnowie 1, Połańcu, Karolinie i Skawinie). W oficjalnym stanowisku PSE jednak uspokaja.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Zdenek(2019-07-03 11:45) Zgłoś naruszenie 42

  Normalka. Jeżeli rząd więcej czasu spędza na różnego rodzaju obrzędach religijnych i na kampanii wyborczej to nie ma czasu na rzetelną i uczciwa prace dla obywateli. Takich wybrańców narodu już dawno normalny naród wywiozlby na taczkach.

  Odpowiedz
 • Mały Jaś (2019-07-03 12:47) Zgłoś naruszenie 22

  Nam nie grozi, my mamy samochody spalinowe i prąd z węgla. Za to Niemcy będą mieli ciężko i ustawią się w kolejce po polski, brudny prąd.

  Odpowiedz
 • energetyk(2019-07-04 14:51) Zgłoś naruszenie 20

  Czego się spodziewać, jeżeli jedyna słuszna partia wysłała swoje kadry (przekonane o swojej wyższości przy prawie totalnym braku kompetencji i kwalifikacji) do zarządzaniu strategicznymi podmiotami energetycznymi. Ta szarańcza zarzyna podmioty gospodarcze, poprzednie ekipy, fakt że nie do końca uczciwi, ale dbali by było z czego kraść. Ci obecni doprowadzają do ruiny, a dodatkowo doją ile wlezie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie