To jeszcze nie koniec walki o Nord Stream 2

autor: Justyna Piszczatowska14.02.2019, 10:02; Aktualizacja: 14.02.2019, 10:06
Budowa rury jest już na półmetku. Do końca roku ma powstać cała

Budowa rury jest już na półmetku. Do końca roku ma powstać całaźródło: ShutterStock

Nadal nie znamy wszystkich niuansów dyrektywy gazowej. A to od nich zależy, kto zwycięsko wyjdzie z potyczki o bałtycką rurę: jej krytycy czy budowniczy.

Budowany przez Niemcy i Rosję gazociąg zostanie podporządkowany unijnemu prawu – zapewnia Jerzy Buzek. Prowadzi on w europarlamencie prace nad projektem dyrektywy gazowej. Przepisy, nad którymi debatuje się w Brukseli, mają na celu zagwarantować, że rosyjski gaz nie będzie płynął do Niemiec bez poszanowania interesów krajów takich jak Polska.

W nocy z wtorku na środę Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada w ramach trójstronnej dyskusji porozumiały się wstępnie w sprawie poprawek w projekcie dyrektywy. Jak wyjaśnia Buzek, unijne prawo będzie dotyczyć wszystkich gazociągów: i tych już istniejących, i dopiero budowanych, lądowych i morskich, zarówno tych na terenie UE, jak i do i z krajów trzecich.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • CO2(2019-02-14 15:30) Zgłoś naruszenie 40

    "rosyjski gaz nie będzie płynął do Niemiec bez poszanowania interesów krajów takich jak Polska" - czyli? Ktoś mundry wytłumaczy to poszanowanie interesów? Może wzorem Ukrainy pozwać Rosję za potencjalnie utracone wpływy z opłat tranzytowych? A ktoś inny wytłumaczy mi, na czym ma polegać dyrektywowe udostępnianie mocy Nord Stream innym operatorom. Będą eksportowali gaz do Rosji? Czy raczej z Rosji do.... Albanii...? Czy leci z WAMI lekarz?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie