statystyki

Raport Urzędu Regulacji Energetyki. Grozi nam blackout?

autor: Karolina Baca -Pogorzelska Dziennikarka Dgp01.02.2019, 07:35; Aktualizacja: 01.02.2019, 07:38
Karolina Baca-Pogorzelska

Karolina Baca-Pogorzelskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił raport „Planowane inwestycje w nowe moce wytwórcze w latach 2018–2032”. Wynika z niego, że przedsiębiorstwa energetyczne (analiza opiera się na danych 63 firm) planują oddać do eksploatacji ponad 11,9 GW nowych mocy wytwórczych za ponad 62 mld zł.

  Liczba planowanych wycofań w tym okresie wynosi ok. 11,8 GW. „Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że już w najbliższym czasie może zmaterializować się ryzyko braku możliwości zrównoważenia dostępnych mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE) i szczytowego zapotrzebowania na moc przy zapewnieniu odpowiednich rezerw mocy w KSE” – czytamy we wnioskach z raportu.

To nic innego jak mityczny blackout.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dotychczas zagrożenie nim było traktowane w kategorii straszenia „czarnym ludem”, choć upalnym latem 2015 r. po raz pierwszy od bardzo długiego czasu mieliśmy do czynienia z 20. stopniem zasilania. Co to takiego? Określa on, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego w umowie minimum (mocy bezpiecznej), niepowodującego zagrożeń i zakłóceń. W praktyce oznacza to nic innego jak największe ograniczenia w dostawie prądu do przemysłu. W 2015 r. 20. stopień zasilania zarządzono z powodu wyłączenia części elektrowni – zarówno z przyczyn planowanych remontów, jak i awarii.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • asd(2019-02-01 11:38) Zgłoś naruszenie 30

  upalne lato, wzrost zamontowanych urządzeń klimatyzacyjnych a u nas pieniądze z budżetu idą na ocieplanie domów, jak okresy niskich temperatur poniżej zera w kolejną zimę jest dość krótki. Smog to pikuś przy skutkach dłuższych okresów temperatur powyżej 28 stopni C.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • a(2019-02-02 14:41) Zgłoś naruszenie 20

  20 stop. zasilania to była norma przed 1989 r. Przemysł pracował. Potem nastąpiła de- industrializacja RP i całego RWPG. Teraz znowu bezrobocie zmalało przemysł pracuje. Jeszcze trochę porządzi Kaczafi z swoimi uczciwymi przekręciarzami - to będzie powtórka z gospodarki PRL A może ludzie Rzymu zaczną korzystać z paneli votowoltanicznych - kasy mają z budżetu i od wiernych.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-02-01 08:31) Zgłoś naruszenie 20

  No to zmienić prawo energetyczne tak aby usunąć oligopol Tauronu i gdy każdemu będzie opłacało się postaeić wiatrak lub turbinę wodną to prądu będziemy mieli tyle że bjkędzie nam się uszami wylewał........ 😁

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie