statystyki

Rachunki za prąd jednak będą niższe. Zmiany w prawie przeszły w ekspresowym tempie

autor: Karolina Baca-Pogorzelska31.12.2018, 07:48; Aktualizacja: 31.12.2018, 09:49
2,24 mld zł rocznie da obniżenie opłaty przejściowej

2,24 mld zł rocznie da obniżenie opłaty przejściowejźródło: ShutterStock

Ponad 9 mld zł będzie kosztowała państwo w 2019 r. rekompensata podwyżek cen energii elektrycznej. Proces zmian prawa zamknął się w 48 godzinach.

W piątek Sejm, o godz. 2.35 w sobotę Senat, w niedzielę prezydent – w ekspresowym tempie zmieniono ustawę o podatku akcyzowym, co pozwoli na rekompensatę kosztów drożejącego prądu. Potrzeba na to 9 mld zł. 4 mld zł z tej kwoty mają trafić do spółek obrotu koncernów energetycznych. Zdaniem ekspertów może to zostać uznane przez UE za niedozwoloną pomoc publiczną.

W grudniu 2017 r. energia elektryczna w hurcie kosztowała 146,52 zł za 1 MWh. Teraz jest to ok. 260 zł. Zwyżka to głównie efekt drożejących praw do emisji dwutlenku węgla, za które jako członek UE musimy płacić (produkujemy 80 proc. prądu z węgla) w ramach systemu handlu emisjami EU ETS. Uprawnienia drożeją, bo ich podaż będzie spadać.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • OneMeter(2019-01-08 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ceny energii elektrycznej rosły praktycznie od początku 2018 r. Zamiast wprowadzać rozwiązania długoterminowe zdecydowano się na kosztowną plombę. 9 mld zł brzmi abstrakcyjnie, ale jeżeli uświadomić sobie, że jest to kwota przewyższająca o 1 mld zł środki przeznaczone w całym kraju na refundację leków, uzmysławia to skalę dofinansowania. Jakiekolwiek działania powinny mieć skutki długoterminowe i dwa obszary powinny być zaadresowane równolegle: wsparcie budowy aktywów pozwalających na relatywnie niskokosztową produkcję energii oraz budowanie świadomości energetycznej Polaków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie