statystyki

Regionalny hub energetyczny ze wsparciem Litwy i Ukrainy

autor: Justyna Piszczatowska19.11.2018, 07:50; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:02
O wspólnym hubie gazowym mówi też Ukraina, która już teraz kupuje część surowca od PGNiG.

O wspólnym hubie gazowym mówi też Ukraina, która już teraz kupuje część surowca od PGNiG.źródło: ShutterStock

Prowadzone przez Polskę projekty zmierzające do dywersyfikacji źródeł dostaw budzą zainteresowanie i chęć współpracy ze strony sąsiadów.

– Nadchodzące trzy–cztery lata otworzą wiele nowych możliwości współpracy. Będziemy mieli nowe połączenia gazowe Estonii i Finlandii oraz Polski i Litwy, które zintegrują rynek gazu państw bałtyckich z rynkami unijnymi, a także Europy Środkowej i Wschodniej. Powinniśmy już teraz zastanowić się, jak wykorzystamy nowe możliwości – mówi minister energii Litwy Żigimantas Vaicziunas. Jego zdaniem otwierają się nowe możliwości dla terminali gazowych Litwy i Polski, które, współpracując, mają większe możliwości. – Już teraz duża część gazu skroplonego z terminalu LNG w Kłajpedzie jest dostarczana do Polski. Partnerstwo jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, bo im większy mamy rynek, tym bardziej jesteśmy atrakcyjnym graczem na rynku LNG – tłumaczy minister. Współpraca w obrocie gazem to szansa na rozwój m.in. dla Towarowej Giełdy Energii. TGE była mocno zaangażowana w organizację konferencji o perspektywach współpracy gazowej w Europie Środkowo-Wschodniej, która odbyła się w polskiej ambasadzie w Wilnie.

Litwini, mimo że są dużo mniejszym krajem niż Polska, stanowią dla nas wzór, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu. Wcześniej, tak samo jak my, byli uzależnieni od Rosji. Dzięki budowie gazoportu w Kłajpedzie urynkowili dostawy. Gazprom może sprzedawać im gaz, ale już nie na mocy wieloletnich kontraktów. Musi co roku stawać do cenowej konkurencji z innymi dostawcami.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie