statystyki

Regionalny hub energetyczny ze wsparciem Litwy i Ukrainy

autor: Justyna Piszczatowska19.11.2018, 07:50; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:02
O wspólnym hubie gazowym mówi też Ukraina, która już teraz kupuje część surowca od PGNiG.

O wspólnym hubie gazowym mówi też Ukraina, która już teraz kupuje część surowca od PGNiG.źródło: ShutterStock

Prowadzone przez Polskę projekty zmierzające do dywersyfikacji źródeł dostaw budzą zainteresowanie i chęć współpracy ze strony sąsiadów.

– Nadchodzące trzy–cztery lata otworzą wiele nowych możliwości współpracy. Będziemy mieli nowe połączenia gazowe Estonii i Finlandii oraz Polski i Litwy, które zintegrują rynek gazu państw bałtyckich z rynkami unijnymi, a także Europy Środkowej i Wschodniej. Powinniśmy już teraz zastanowić się, jak wykorzystamy nowe możliwości – mówi minister energii Litwy Żigimantas Vaicziunas. Jego zdaniem otwierają się nowe możliwości dla terminali gazowych Litwy i Polski, które, współpracując, mają większe możliwości. – Już teraz duża część gazu skroplonego z terminalu LNG w Kłajpedzie jest dostarczana do Polski. Partnerstwo jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem, bo im większy mamy rynek, tym bardziej jesteśmy atrakcyjnym graczem na rynku LNG – tłumaczy minister. Współpraca w obrocie gazem to szansa na rozwój m.in. dla Towarowej Giełdy Energii. TGE była mocno zaangażowana w organizację konferencji o perspektywach współpracy gazowej w Europie Środkowo-Wschodniej, która odbyła się w polskiej ambasadzie w Wilnie.

Litwini, mimo że są dużo mniejszym krajem niż Polska, stanowią dla nas wzór, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu. Wcześniej, tak samo jak my, byli uzależnieni od Rosji. Dzięki budowie gazoportu w Kłajpedzie urynkowili dostawy. Gazprom może sprzedawać im gaz, ale już nie na mocy wieloletnich kontraktów. Musi co roku stawać do cenowej konkurencji z innymi dostawcami.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie